• DOLAR 32.575
  • EURO 34.737
  • ALTIN 2527.51
  • ...
Dışişleri Bakanı Fidan, Venezuelalı mevkidaşı Gil ile görüştü!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ammar Kızılçınar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi ziyaret için geldiği Venezuela’nın başkenti Karakas’ta Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı.

Bakan Fidan, Bakan Gil ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ve Venezuela'nın her düzeyde çok verimli ve iyiye giden bir ilişki temposu tutturduklarını, ekonomi, ticaret, madencilik, enerji, tarım ve turizm alanlarında çok büyük potansiyelin olduğunu söyledi.

Bakan Fidan, "Geçtiğimiz yıl itibarıyla yaklaşık 800 milyon dolar civarında olan iki ülke arasındaki ticaret hacmimizin bu sene büyük bir çabayla, liderlerimizin ortaya koyduğu 3 milyar dolar hedefine ulaşmasını açıkçası bekliyoruz." dedi.

Fidan, şöyle devam etti: "Türkiye'nin bölgeye yönelik politikalarında Venezuela fevkalade önemli bir yer tutmakta. Özellikle bölgesel sorunlar ve uluslararası konularda Venezuela'yla beraber ortak tutum takındığımız çok sayıda konu bulunmakta. Bunların başında bildiğiniz gibi Filistin konusu gelmekte. Dün akşam yaptığım görüşmede Sayın Başkan Maduro'ya da takdirlerimizi, teşekkürlerimizi ilettik. Sayın Bakan kardeşime de aynı şekilde takdirlerimizi iletiyoruz.

Özellikle Filistin'de devam eden adaletsizlik, zulüm, hukuksuzluk, çifte standartlık, uluslararası sistemin çürümüşlüğü karşısında almış oldukları tutumdan dolayı kendilerine teşekkür ettik. Bu pozisyondaki ülkelerin sayısı arttıkça gerçekten ortaya çıkacak baskı daha fazla olacak ve inşallah bu zulmün önüne de hep beraber geçmiş olacağız." açıklamasını yaptı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir