• DOLAR 32.251
  • EURO 35.002
  • ALTIN 2418.465
  • ...
Hekimler ve sağlık çalışanları: Gazze'deki kardeşlerimiz 7 Ekim'den bu yana güne bombalarla uyanmaya devam ediyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İşgalci siyonist rejimin Gazze'de yaptığı soykırıma tepki göstermek amacıyla hekimlerin ve sağlık çalışanlarının her hafta cumartesi günü düzenlediği 'sessiz yürüyüş'ün 15'incisi, Malatya'da da "Hekimler ve Sağlık Çalışanları "Terör, Soykırım ve İşgale Karşı Hekimlerden Sessiz Yürüyüş!" sloganıyla gerçekleştirildi.

Yürüyüş, eski İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünden başlayarak, Kernek Karagözlüler Camii önünde son buldu.

"Gazze’deki kardeşlerimiz güne bombalarla uyanmaya devam ediyor"

Yürüyüşün ardından cami bahçesinde yapılan basın açıklamasını okuyan Tıp Fakültesi 2'inci sınıf öğrencisi Hacer Çalışkan, "işgalci terör rejiminin yıllardır sürdürdüğü sistematik işgal politikasını 7 Ekim’den bu yana şiddetini arttırarak sürdürüyor. ‘İsrail insanlıktan daha ne kadar çıkabilir?’ diye düşündükçe her geçen gün hiçbir vicdanın kabullenemeyeceği yeni acılarla güne uyanıyoruz. Biz akıl sağlığımızı korumak için Gazze’deki haberlere bakamıyorken oradaki kardeşlerimiz güne bombalarla uyanmaya devam ediyor. Dünyanın gündeminden düşürülmeye çalışılan katliamların dehşetini bizim tekrar tekrar gözler önüne sermemiz gerekiyor" dedi.

"Han Yunus bölgesinde işgalci teröristler hastane çevrelerinde keskin nişancılar ile sivilleri öldürüyor"

Çalışkan, "Gazze’nin kuzeyinde 400 bin civarında Gazzeli kardeşimiz topraklarını terk etmeyi reddedip işgalci terörist israil’in bombardımanı altında açlık, susuzluk ve soğukla mücadele ediyor. Han Yunus bölgesinde işgalci teröristler özellikle hastane çevrelerinde keskin nişancılar ile sivilleri öldürüyor. Gazze’nin güneyine sıkışmış 1.5 milyon insan hayatta kalma mücadelesi veriyor. Güneyin son noktası Mısır sınırında, Refah kentinde 1.2 milyon insan bir mahalleye sıkışmış durumda ve İsrail bu bölgeyi bombalamaya, sınır bölgesine sığınan sivilleri öldürmeye devam ediyor. Gazze’ye giren su vanaları kapatıldı. Tarlalar bombalanıyor" diye kaydetti.

"Tam 30 hastane ve 53 sağlık merkezi hizmet dışı bırakıldı"

Tam 30 hastane ve 53 sağlık merkezinin hizmet dışı bırakıldığına dikkat çeken Çalışkan, "Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’ne sığınan sivilleri kuşatma altına alan işgal birlikleri hastaneyi zorla tahliye ediyor. Yine de meslektaşlarımız, sağlık çalışanları; elektriksiz, susuz, oksijensiz, ilaçsız şartlarda tedavi vermek için destansı biçimde mücadele ediyor" ifadelerini kullandı.

"Gazze’ye insani yardımın girilmesine izin verilmiyor"

Çalışkan, "Bütün bu saldırılar yetmiyormuş gibi Gazze’ye insani yardımın girilmesine izin verilmiyor. Filistin’in ger gün binlerce tır yardıma ihtiyacı varken, günde 3-5 tırın girmesine izin veriliyor. Mısır, Gazze sınırına beton barikatlar kurup jiletli teller ile sınırı güçlendiriyor" diye dikkat çekti.

"Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor"

Siyonist rejim işbirlikçisi devletlerin ve şirketlerin, soykırıma olan aleni desteği artarak sürdürdüklerine vurgu yapan Çalışkan, şöyle devam etti:

"Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor. Biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak buradan bütün meslektaşlarımıza ve halkımıza sesleniyoruz! Hayatımızın her alanında ve mesleklerimizde ‘boykot’ çağrımızı tekrarlıyoruz. Şirketlerin açıkladığı son rakamlardan anlıyoruz ki; günlük hayatımızda gösterdiğimiz en ufak boykot çabası, hep birlikte olunca çığ olup büyüyor. Tüm meslektaşlarımıza zulme destek olan ilaç firmalarını boykota devam etmeyi hatırlatıyor, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de aynı hassasiyeti hastane eczanelerinde göstermesini bekliyoruz. Buradan devletimize sesleniyoruz: Filistinli kardeşlerimizin yararına olacak bütün adımları destekliyoruz ve sonuna kadar arkasındayız. Bu konuda sağlık çalışanları olarak gereken bütün desteği gücümüz yettiğince vermeye hazırız."

"Kanıksamayacağız! Normalleştirmeyeceğiz! Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!"

Çalışkan son olarak, "15. haftasında toplandığımız ‘Sessiz Yürüyüş’ümüzde, tutuklansalar da öldürülseler de görevleri başından ayrılmayan Gazzeli meslektaşlarımızı tekrar selamlıyoruz! İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz! Kanıksamayacağız! Normalleştirmeyeceğiz! Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız! Elimizdeki tek ve güçlü silah olan boykota devam edeceğiz" dedi. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir