• DOLAR 32.504
  • EURO 34.783
  • ALTIN 2499.528
  • ...
Katar ve Türkiye arasında 1,2 milyar dolarlık ticaret hacmi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Katar Ticaret ve Sanayi Odası Birinci Başkan Yardımcısı Muhammed bin Ahmet bin Tuvar Kuvari, Türkiye'nin Katarlılar için ayrıcalıklı bir yatırım merkezi olduğunu ve Katar'ın Türkiye'deki en büyük yabancı yatırımcılardan biri olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yaklaşık 4,4 milyar riyale (1,2 milyar dolar) ulaştığını söyledi.

"Özellikle her iki ülkedeki cazip yatırım ortamı ve yatırım teşvikleri göz önüne alındığında, Katarlı ve Türkiyeli iş sahiplerinin daha fazla ittifak, ticaret ortaklığı kurmasının tam zamanıdır" diyen Kuvari, Türkiye şirketlerini Katar'daki yatırımlarını artırmaya ve tüm sektörlerde ticari ittifaklar ve etkili ortaklıklar kurmak için Katarlı şirketlerle iş birliği yapmaya çağırdı.

Türkiye ticaret heyeti başkanı Faruk Kalkavan ise Katar ile ilişkilerini özellikle ticari ve ekonomik alanlarda "yakın, özel ve ayırt edici" olarak tanımladı, birçok Türkiye şirketinin Katar pazarına girmek istediğine işaret etti.

Katar'ın Türkiye'deki yatırımları 2021 yılı sonu itibariyle 33,2 milyar doları aşmış, Katar, Avrasya Tüneli ve Antalya Limanı gibi Türkiye'deki altyapı projelerine katılmıştı. Katar Ulusal Bankası Grubu gibi Katarlı finans kuruluşları Türkiye'de finans sektöründe varlık göstermişti.

Son üç yılda Katar, Doğuş, Insider, İstinye Park ve Borsa İstanbul gibi finansal ve konaklama da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki Türkiye şirketlerine güçlü bir ilgi göstermişti. 

Bu haberler de ilginizi çekebilir