• DOLAR 32.662
  • EURO 34.857
  • ALTIN 2510.825
  • ...
Mısır Dışişleri Bakanının "HAMAS" açıklamaları tepki çekti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Mehmet Bozdaş

Şukri, 2024 Münih Güvenlik Konferansı’nda, HAMAS hareketinin varlığı ışığında bir Filistin devletinin geleceğine değinilen tartışma oturumu sırasında, eski siyonist işgal rejimi bakanlarından Tzipi Livni’nin bu konudaki bir sorusuna yanıt verdi

Şukri, Livni'nin "HAMAS'ın 2006'da seçilmesinden bu yana tüm girişimleri reddederek Filistinlilerin devlet kurma yönündeki meşru isteklerini temsil etmediği" iddiasını yineleyerek "HAMAS'ın mevcut çatışmanın çözümünün bir parçası değil, sorunu olduğunu" savundu.

Şukri, "Bu kesinlikle doğru, HAMAS israili tanıma, yerleşimleri müzakere etme ya da şiddet çağrılarını reddetme konusunda Filistin halkının ve Filistin otoritesinin kabul ettiği çoğunluğun dışında kalmıştır. Hareketi Gazze'de güçlendirmenin, Gazze'de finanse etmenin ve böylece barış yapma eğiliminde olan diğer Filistinli ana oluşumlarla arasındaki bölünmeyi sürdürmenin hesabı verilmelidir." ifadelerini kullandı.

Aynı oturumda Şukri, ülkesinin Gazze'de yerlerinden edilmiş Filistinliler için "güvenli bölgeler sağlamak gibi bir niyeti olmadığını", ancak "oldubittiye getirilmesi halinde durumla ilgileneceklerini ve gerekli insani desteği sağlayacaklarını" söyledi.

Mısır Muhafazakar Partisi ise Şukri'nin bu açıklamalarına tepki gösterdi. Parti, HAMAS'ın BM çerçevesine göre Filistin dokusu içinde kökleri ve varlığı olan siyasi bir hareket olduğunu vurgulayarak, Filistin halkının haklarını ve topraklarını geri alma hakkını ifade eden, haklı Filistin mücadelesini ve meşru silahlı direnişi desteklemenin önemini vurguladı. 

Bu haberler de ilginizi çekebilir