• DOLAR 32.504
  • EURO 34.783
  • ALTIN 2499.528
  • ...
HÜDA PAR'ın girişimiyle "Zazaca" ders tercihleri ile ilgili sorun çözüldü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

HÜDA PAR seçmeli dersler arasında yer alan Kürtçe ve Zazaca ana dilde eğitimin tercih edilmesi ile ilgili çağrılarına devam ediyor.

Bu kapsamda HÜDA PAR belediye başkan adayları kendi şehirlerinde farklı etkinlik ve çalışmalarla ana dilde Kürtçe ve Zazaca derslerinin tercih edilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç, seçmeli dersler arasında yer alan anadil tercihlerinin yapılması çağrısını yineleyerek, Zazaca tercihleri konusundaki sorunu çözdüklerini belirtti.

Ortaokullarda anadilde Zazaca ders tercihlerinin sadece 8'inci sınıfla sınırlandırılması nedeniyle yaşanan sorunun bakanlık nezdinde yaptıkları girişimler neticesinde çözüldüğünü kaydeden Dinç, 5, 6 ve 7'nci sınıf öğrencilerinin de Zazaca ders tercihinde bulunabileceklerini söyledi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Faruk Dinç, 5, 6 ve 7'nci sınıftaki öğrencilerin de Zazaca seçmeli dersini seçebileceklerini şu ifadelerle kaydetti:

"İmam Hatip Ortaokullarında 5, 6 ve 7. Sınıflarda Zazaca seçmeli ders ile ilgili sorun, bakanlık ile yaptığımız görüşmeler neticesinde çözüldü. 5, 6 ve 7. Sınıftaki öğrencilerimiz de Zazaca seçmeli dersini seçebilirler." (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir