• DOLAR 8.812
  • EURO 10.349
  • ALTIN 497.151
  • ...

Biliyorum memleketin gündemi her zamanki gibi yine çok yoğun. Aslında ben de Andımız, HDP’ye açılan kapatma davası ya da İstanbul sözleşmesi ile ilgili bir şeyler yazmaya niyetliydim. Ama faydalı olan ilimden bahsetmek daha mantıklı geldi bana.

O yüzden de yolumuzu aydınlatan hadislerden bir demet sunmak adına kimi Hadis-i Şerifleri hatırlatmak geldi içimden.

Başta da belirteyim ki; okuyacağınız hadisler İmam Buhari ve İmam Müslim’in üzerinde ittifak ettikleri ya da ikisinden birinin aktardığı Hadis-i şeriflerdir. O yüzden de tek tek hepsine kaynak yazmayacağım.

Buyurun Cennet nidasına kulak verelim…

Kim İlim öğrenmek için yola çıkarsa Allah ona Cennet yolunu kolaylaştırır.

Hidayete çağıran kişi için ona tabi olanların sevabı kadar sevap vardır. Bununla beraber bu onların sevabından bir şey eksiltmez.

Rabbini zikredenle zikretmeyenin misali, diri ile ölünün misali gibidir.

Bir topluluk Allah’ı zikretmek üzere oturursa muhakkak ki, melekler onları kuşatır, rahmet onları kaplar, üzerlerine sekinet iner ve Allah onları katındakilere zikreder.

Dört haslet var ki her kimde bulunursa o halis münafıktır. Her kimde de onlardan biri varsa onu terk edinceye kadar onda nifaktan bir parça var demektir. Kendisine emanet edildiğinde hıyanet eder, konuştuğunda yalan söyler, anlaşma yaptığında sözünde durmaz, düşmanlık yaptığında da haddi aşar.

Kim Cehennemden uzaklaştırılmayı ve Cennet’e girdirilmeyi arzularsa Allah’a ve Ahiret gününe iman etmiş halde ölsün. Kendisine yapılmasını istediği muameleyi insanlara yapsın.

Birbirinize karşı hased etmeyin, kin tutmayın, birbirinizin ayıp ve kusurlarını araştırmayın, müşteri kızıştırmayın. Ey Allah’ın kulları kardeş olun.

Ahdini bozan her bir kişi için kıyamet gününde bir bayrak dikilir ve “Bu falan kişinin ahde vefasızlığıdır” denir.

Cennet Ahalisi Cennet’e girdikten sonra bir münadi şöyle nida eder “Sizler Cennet’te ebedi yaşayacaksınız asla ölmeyeceksiniz. Sıhhatli olacaksınız asla hasta olmayacaksınız. Genç kalacaksınız asla yaşlanmayacaksınız. Mutluluk ve nimet içinde olacaksınız keder ve sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Hiçbir Müslüman kul yoktur ki; Müslüman kardeşine gıyabında dua etsin de bir melek ‘sana da aynısı verilsin’ demesin.

Ben de bu hadis-i Şerifin manasına sığınarak tanıdığım tanımadığım tüm Müslüman kardeşlerim için dua ediyor ve diyorum ki;

Rabbim sizlere Dünya ve Ahiret’in saadet ve zenginliğini versin. Evlatlarınızı Salihlerden eyleyerek ana babasına hayırlı kılsın. Kapanan yollarınız açılsın, yüreğinizden geçen hayırlı talepleriniz kabul olsun inşallah.”

Âmin İnşaallah!

Selam ve dua ile…