• DOLAR 7.304
  • EURO 8.59
  • ALTIN 452.344
  • ...

Kim daha önce Müslüman oldu? Kürtler mi yoksa Türkler mi? Güncel tartışmamız bu. Malumunuz olduğu üzere, 9. Sınıflarda okutulacak olan Tarih Kitabı’nda, Müslüman olan milletler anlatılırken Kürtlerin Araplardan sonra İslamiyet’i kabul eden ilk topluluklardan olduğu, ifade ediliyor. Bunu gören MHP hemen harekete geçti. Onlara göre bu ibare Kürtlerin, Türklerden önce Müslüman olduğu anlamına geliyormuş. Elhak, tarihçilerin anlattıklarına bakılırsa bu doğru.

Ama işin içine ırkçılık girince tarihi gerçekler bile anlamsızlaşabiliyor. Ben MHP anlayışının, kimin daha önce Müslüman olduğu ile ilgilendiklerini sanmıyorum. Onların derdi, aslında halen aşısı icat edilmemiş olan Kürt Alerjisi.

Metin Yüksel’in katilini kullanmak suretiyle kardeşi Müfit Yüksel’i, bu ülkeyi Araplaştıramayacaksın, diye ölümle tehdit eden, İslamlığı Araplaşma olarak yorumlayan bir zihniyetin Atalarının Müslümanlığını önemsediklerine hiç ihtimal vermiyorum.

Onları rahatsız eden şey, Devletin bastığı ve resmi okullarında okuttuğu bir kitapta, Kürt tabirinin geçmesidir. Çünkü daha ilkokul sıralarından beri empoze edilen, Türkçülük anlayışı, siyasal inkârın en önemli safhasıdır. Öyle ki yıllarca okullarda Selahaddin Eyyubi ve Mevlana gibi şahsiyetler Türk olarak gösterilerek inkâr ve Türkleştirme hedeflendi. 

Şimdi ise okul kitaplarında Kürtlerden bir halk olarak bahsediliyor olması MHP zihniyetini çıldırtmış gibi duruyor. MHP adına Milli Eğitim Bakanı’na yazılan ve buram buram ırkçılık kokan şu ifadelere dikkat edelim.

"Bu ifadelerin eğitim-öğretimle ve öğrencinin sahip olması istenen kazanımlarla da yakından uzaktan alakası yoktur. Metinde Kürtlerin Türklerden önce Müslümanlığı kabul ettikleri ifadesi Kürt tarihinin Türk tarihiyle yarıştırılması gibi art niyetli bir kaygıyı bünyesinde barındırmaktadır. Şahsınızın ve kıymetli çalışma arkadaşlarınızın çocuklarımızın tertemiz zihinlerine Türk milletinin birlik ve beraberliğini aşılayacak bir bakışla eğitim-öğretim meselesine yaklaştığına dair inancım tam olmakla birlikte zikredilen ifadelerin ortaöğretim çağındaki gençlerimize devlet eliyle sunulmuş olmasında en nazik ifade ile büyük bir ihmal olduğu görülmektedir. Bu eserin okullarımızda okutulacak olmasını esefle kınıyor, bu ihmalde payı olanlar ve kitap hakkında gereğini yerine getireceğinizden şüphem olmadığını ifade etmek istiyorum."

Bu ifadeler de gösteriyor ki; bu zihniyetin Türklerin hangi dine mensup oldukları ile ilgili bir kaygıları yok aslında. Adeta tarihi kendi istedikleri gibi yazmak istiyorlar. Buna da bizim buralarda çocuklar bile ırkçılık diyorlar.

Bir diğer konu da şu ki; hem hangi milletin daha önce Müslüman olduğunun kime ne faydası olabilir ki? Atalarının daha önce Müslüman olmasının bu gün yaşayanlara hiçbir faydası olmayacaktır elbette. Atalarımız değil amellerimizdir bizi kurtaracak ya da ateşe atacak.