• DOLAR 8.094
  • EURO 9.749
  • ALTIN 460.66
  • ...

Hamd âlemlerin Rabbine, salat ve selam da O’nun pak Rasulüne olsun.

Aile toplumun temel taşıdır. Evin temel taşı kimdir deseler, kadındır deriz. Zira kadındır evi güzelleştiren, sevdiren, yuva yapan. Yuvayı dişi kuş yapar, diye boşuna dememişler. Hz. Âdem’in cennette dahi bir can yoldaşı isteyip de Allah’ın ona Havva Annemizi yaratması boşa değildir. Kadını kötü olan evin huzuru olmaz. Hanımı iyi olan eve ise doyum olmaz. O evden herkes feyz alır, bilerek veya bilmeyerek.

Hanımlar önemli, o yüzden onlardan sık duyduğumuz bir şikâyeti ele alacağız inşâallah. “Eşim çok titiz, ne yapsam da evin temizliğini beğenmiyor.” Çocuk eğitiminde bile çocuğun rencide olmaması ve kendini geliştirmesi için kıyaslamadan uzak durulması gerektiğini söyler uzmanlar –ki çocuklar gelişime çok açıktır. Buna rağmen belli bir yaşa gelmiş, kendini geliştirmesi zor olan bir kadını başka kadınlarla kıyaslamak ne derece doğrudur?

Adam arkadaşının evindeki davetten geliyor, eve giriyor ve “Eve gelmek istemedim, evleri o kadar düzenliydi ki!” diyor. Yerde bir tane çöp, saç, kâğıt parçası yokmuş. Her şeyleri muntazammış vs.

Yoktu, çünkü siz gideceksiniz diye o ev o kadar temizlendi, akşama siz varsınız diye her şey yerli yerine kondu. Bir veya birkaç gün öncesinden hazırlığa başlandı. Her ev biraz dağınıktır, unutmayın. Her evde bulaşık birikebilir, çöp olabilir –ki çöp atmaya en müsait kişiler sizlersiniz, atın bir zahmet. Her mutfak, kapalı kaldığında koku yapabilir. Her kadın biraz yorgun, biraz nazlı, biraz tembel olabilir. Değilse bile akşama kadar çocuklarla ilgilenmekten evle ilgilenecek fırsatı olmamış olabilir.

Her evde bazen bir yumurta kıracak tava, su içecek bir bardak dahi kalmamış olabilir. Çocuklarıyla beştaş oynayan her babanın eline saç veya toz gelebilir. Tüy kadar basit meseleleri dağ gibi büyüterek nereye varabilirsiniz ki? Kendinizce büyütmüyor sadece dile getiriyorsunuz; ama unutmayın ki bozuk bir çeşmeden gelen damlama sesi, bir zaman sonra psikolojinizi darmadağın eder. Aynı bunun gibi hanımlarınıza bozuk çeşme etkisi yapmayın lütfen.

Ev düzenini ve temizliğini çok beğendiğim bir arkadaşıma bir gün birkaç saat öncesinden haber verip gitmek zorunda kalmıştım. İçeri girince gördüm ki aslında kimse dört dörtlük değilmiş. Herkesin evi biraz dağınık, kirli, çamaşırlı ve bulaşıklı olabilirmiş. Evet, her zaman her şeyimiz tam olmayabilir ancak misafire verdiğimiz değerdir temizlik.

Misafir demişken, misafiri olacağımız eve önceden haber vermek de bir adab-ı muaşerettendir. Kimseyi zorda bırakıp titiz eşiyle tartıştırmaya, aile saadetlerini bozmaya hakkımız yok vesselam.