• DOLAR 6.863
  • EURO 7.794
  • ALTIN 399.23
  • ...

“Kim korkarsa, geceden yol alır. Kim geceden yol alırsa, hedefine varır. Haberiniz olsun, Allah’ın malı (yani cenneti) pahalıdır. Haberiniz olsun, Allah’ın malı pahalıdır.” (Tirmizi, Kıyamet)

Geceler İslam’da medeniyeti barındırır. İslam medeniyeti kapkaranlık bir zamanda, bir gece, mübarek bir kul ıssız bir mekanda ve zamanda tefekkür halinde iken, Hira’dan doğdu.

Sonraki yıllarda geceler medeniyet oldu, medeniyetler hep geceden doğdu.

Hz. Musa’ya Tur-i Sina’da seslenen Allah, geceyi seçmişti.

Kulunu Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya yürütüp, oradan katına çıkaran Allah, yine bir geceyi seçmişti.

Başkaları için geceler, haram eğlence ve günahlarla dolu bir hayat olsa da, biz Müslümanlar için geceler; ibadettir, okumadır, tefekkürdür, muhasebedir, duadır, tövbedir, kulluktur, Allah’a yakınlaşmaktır...

Biz gecelerde Rabbimizden aldığımız ilhamla, insanlığa yol gösterici oluruz.  

Gecelerden aldığımız aydınlıkla, gündüzleri yol alırız.

Gecelerde akıttığımız göz yaşları bizi merhamet sahibi kılar, insan yapar; insanlık için dert sahibi yapar. Bu dertle koştururuz.

Gecelerdeki pişmanlık ve tövbelerle doğruluruz, dosdoğru oluruz.

Gecelerde huzurunda kıyama durduğumuz Yüce Allah’ın, ahirette kuracağı mahkemesinde vereceğimiz hesabın korkusuyla, adaletin mücadelesini veririz.

Gecelerden aldığımız manevi enerji, gündüzlerimizde hareket olur, bereket olur.

Gecelerimizden kuşandığımız manevi zırh, gündüzün günah ve haramlarından bizleri koruyan kalkan olur, kale olur...

Ama maalesef uzun zamandır gecelerimizi, biz Müslümanların hayatlarından çaldılar, çıkardılar. İnternet, TV, sosyal medya, boş muhabbetler, gafil uykularla doldu gecelerimiz.

Gecelerimiz medeniyet iken, gaflet oldu, masiyet oldu!

Yeniden gecelerimizi geri almalıyız, kazanmalıyız. Gecelerimizi yeniden; ibadete, okumaya, tefekküre, kulluğa, Allah’a yakınlaşmaya, insanlığa ve medeniyete dönüştürmeliyiz. Buradan tebliğin, davetin, iyiliğin, adaletin mücadelesine güç katmalıyız.

Bu amaçla Geceleri İhya Hareketi başlatıldı. @Gecelerinihyası Twitter hesabı açıldı ve ardından Gecelerin İhyası adında dokuz Whatsapp grubu oluştu. Bu gruplar gittikçe artıyor. (Not: Katılımcıların rahatsız olmaması için bu gruplar yazışmaya kapalı, sadece günde iki yönlendirme mesajı atmak amaçlı.)

Farklı ülkelerden katılımcılarla bu hayırlı çalışma, gittikçe yayılıyor ve zenginleşiyor.

Twitter hesabından ve Whatsapp gruplarından her akşam saat 20.00’da hatırlatıcı bir paylaşımda bulunuluyor, bir de gece saat 03.00’da etkileşim amaçlı bir paylaşımda bulunuluyor.

Her ülkedeki katılımcılardan, yaşadıkları ülkelerin saati ile, gece saat 03.00’da yapılan paylaşıma etkileşimde bulunulması isteniyor.

Bu, hayırlı bir çalışma. Ekip işi olarak yürüyor. Emeği geçen ve katkı sunan herkesten Allah razı olsun. İşin başındayız, ben inanıyorum ki, geceye çaldığımız bu maya tutacak ve tutuyor da elhamdulillah. İhlaslı ve sabırlı bir çalışma, pek çok insanın gecesine maneviyat, anlam, değer ve enerji katacak.

Ferdi faydalarının dışında, farklı ülkelerden ve şehirlerden Müslümanların, gecelerin duasında buluşmasının hazzı, ortaklaşması ve bereketi ayrı bir duygu ve kazanç.

Şimdi sıra sizde; huzura ve inşallah cennete doğru yol alan bu hayırlı gece kervanında yerinizi alın ve elden ele, dilden dile bu çalışmaya ortak olup, nasiplenin.