• DOLAR 8.556
  • EURO 10.136
  • ALTIN 494.997
  • ...

Yazımızın başlığı HÜDA PAR’ın yeni Anayasa çalışmalarına katkı için hazırladığı 20 sayfalık kitapçığın ismidir.

 Bu kitapçıkta; sivil ve adil bir anayasanın ana hatları çizilmiş ve toplumumuzun tüm kesimlerini bir arada tutacak şekilde öneriler sıralanmıştır.

Titizlikle hazırlanan bu değerli çalışma, yeni anayasa ile ilgili söylenecek sözü olan herkese ulaştırılmalı ve sürekli gündemde tutulmalıdır.

 Çünkü, inançtan etnik kimliğe, ekonomiden eğitime, siyasetten aile kurumuna kadar; sosyal hayatın her alanına adaleti yerleştiren bu çalışma, “devletin temeli adalet olmalıdır” diyor.

Her şeyden önce yeni anayasa ile ilgili birçok kesimin duygularına tercüman olan HÜDA PAR’a teşekkür eder, çalışmalarında başarılar diliyorum.

 Malumunuz 12 Eylül darbe anayasası; silah zoruyla toplumumuza giydirilmiş bir deli gömleği gibidir. Aynı zamanda bin yıllık bir medeniyet projesini bir kenara bırakarak, köhnemiş batı kültürünü aziz toplumumuza dayatma oyunudur. Bununla Kemalizm safsatası ile Ulusçuluk hastalığını neslimize enjekte etmek istenildi ve büyük oranda da başarılı oldular.

Bu oyunun farkında olanlar da az değildir. Ancak onların da en büyük çıkmazı ortak paydada bir araya gelmemeleri ve kolektif bir çalışmada bulunmamalarıdır. Belki yeni anayasa ile ilgili herkes kendi evinde cılız bir sesle istek ve taleplerini dile getiriyordur. Ancak öncü olma, öne atılma ve gerekirse bedenini taşın altına koyma konusunda bir adım atılmıyor.

İşte en çok ihtiyaç duyulan bu konuda HÜDA PAR ciddi çalışıyor, üzerine düşen görevleri yerine getiriyor ve bunun için de aylardır sahada yoğun bir mesai yapıyor.

Cılız bir sesle önerilerini dile getiren ve her platformda 12 Eylül darbe anayasasını eleştiren tüm çevrelere bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Ey “vesayetten ve ideolojiden arınmış bir anayasa” isteyenler!

Ey “vatandaşlık tanımı ile hak ve hürriyetler konusunda adalet beklediklerini” söyleyenler!

Ey “her ortamda ‘değiştirilmesi teklif dahi edilemez’ maddeleri” eleştirenler!

 Ey “hiç kimsenin dini inancına aykırı davranmaya zorlanamayacağı bir anayasa” arzulayanlar!

... Bakınız, dile getirdiğiniz adaletsizliklerin son bulması ve arzuladığınız yeni anayasa için HÜDA PAR kolları sıvamış. Bir iktidar partisi veya bir ana muhalefet partisi gibi her gün bir siyasi partiyi ve çeşitli STK’ları ziyaret ederek duygularımıza tercüman oluyor.

Daha vakit geçmeden, zaman dolmadan gelin bu hayırlı çalışmaya destek olalım. HÜDA PAR’ın başlattığı bu hayırlı kervana ses verelim ve sesimizi daha gür bir seda ile duyuralım. Yoksa yamalı bohçaya dönen mevcut Anayasa’ya bir yama daha yapılarak “Yeni Anayasa” diye önümüze koyulduğunda hepimizin mesuliyet altında kalacağımızı hatırlatmak isterim.