• DOLAR 8.646
  • EURO 10.321
  • ALTIN 494.77
  • ...

“Bir milleti maziden atiye taşıyan kültürse, o kültürün en önemli unsuru da dildir. Kültür dil kalıbında şekillenir, dil kabında gelecek kuşaklara aktarılır. Dil olmadan insan, aile, toplum, millet, kültür ve medeniyet olmaz...”

Yukarıdaki cümleler sayın Erdoğan’a aittir. Üç gün önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni’nde dillendirdi.

Konuşmasının başka bir bölümünde ise, “Diline sahip çıkmayan, zenginleştirmeyen milletler kökleri kuruyan ağaçlar gibi esen rüzgarlarda yıkılmaya mahkumdur...” ifadelerini kullandı.

El hak doğru söylemiştir. Bu yorumu aklı başında olan herkes tasdik eder. Ancak eğer bu yorum sadece Türk dili için yapılırsa o zaman haklı olarak milyonlarca itiraz gelecektir.

Nitekim Erdoğan’ın bu açıklaması sosyal medyada ciddi gündem oldu. Bir çok sosyal medya kullanıcısı istek ve şikayetlerini dile getirerek, “Peki Türkçe dışında diğer diller için de aynı şeyleri söylüyor musunuz?” diye sordular.

Malumunuz Türkiye’de Türkçe dışında 20’yi aşkın anadil konuşuluyor. Türk Dil Kurumu; Türkiye’nin dil yol haritası hakkında net bir rakam vermiyor fakat isteyen basit bir araştırmada bu dillere ve bu dillerin konuşulduğu illere rahatlıkla ulaşabilir.

Evet, Allah (cc)’ın birer ayeti olan bu diller olmadan insan, aile, toplum, millet, kültür ve medeniyet olmaz.

O halde adil olan her yönetici bütün bu dillere sahip çıkmalı, korumalı ve bu konuda üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmelidir.

Örneğin Zaza dili UNESCO kapsamında yok olma riskiyle karşı karşıya olan dillerden biridir. Yine Kürtçe dili gün geçtikçe eriyor.

“Kürtçe ve Zazaca seçmeli ders olarak okutulacak, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümleri açılacak...” kararlarından sonra birçok çevre umutlanarak “kronikleşen bu sorun çözülecek” şeklinde yorum ve analizler yaptılar. Bu karardan sonra on binlerce öğrenci bu dillere talep etti ancak sonuç yine değişmedi.

Düşünün; Türkiye’de 15-20 milyon Kürt yaşıyor, bu dil için 9 yılda sadece 59 atama yapılmış. Bu yıl ise sadece bir atama yapıldı. Sakın kimse bize “Efendim! Talep gelmediği için atama yapılmıyor” edebiyatını yapmasın.

Buradan sayın Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunmak istiyorum;

“Dediğiniz gibi diline sahip çıkmayan milletler esen rüzgarda yıkılmaya mahkumdurlar. Bu ülkenin asli unsuru olan Kürtlerin dili gün geçtikçe eriyor,  Zaza dili yok olma riski ile karşı karşıyadır ve diğer diller de bunlardan farksız değildir. Bunun önüne geçmek ve bir hal çaresini bulmak başta sizin görevinizdir.

Eğer bu görevi adilce yerine getirmezseniz;

1- Yüce Allah (cc), ayetlerinden birer ayet olan bu dillerin korunması için başka esbaplar hazırlayacaktır.

2- Bu dilleri konuşan milletlere yapılan adaletsizliği, emperyalist ülkeler kendi çıkarları için kaşıyacak ve emellerine alet etmek isteyecektir.

3- Yüce Allah (cc) katında bunun hesabı çetin olacaktır.”