• DOLAR 7.558
  • EURO 8.983
  • ALTIN 474.07
  • ...

Dün Mevlid Kandiliydi.                           

Efendimiz Hz Muhammed (sav)’in dünyaya teşriflerinin 1448’inci sene-i devriyesiydi.

Dünya tarihi boyunca yaşanan bazı önemli olaylar insanlık için dönüm noktasıdır. Şüphesiz ki bu dönüm noktaların en önemlisi efendimiz Hz Muhammed (sav)’in yeryüzüne teşrif buyurmasıdır.

Hoş geldin ey sevgili.             

Hoş geldin ey dürr-i yekta.

Hoş geldin ey gözlerimizin nuru...

Tarih göstermiştir ki ne zaman insanlık sizi (sav) örnek aldığında adalet hakim olmuştur. Dolayısıyla toplumlar huzurlu, aileler mutlu ve insanlık aziz olmuştur.

Ne zaman insanlık sizin dışınızda başkalarını örnek almışsa zulüm hakim olmuştur. Dolayısıyla toplumlarda anarşi ayyuka çıkmış, aileler paramparça olmuş ve insanlık zillet yaşamıştır.

Zaten İslam alemi ve tüm insanlığın bu günkü durumu bunun en iyi özeti değil midir?

Bugün İslam coğrafyası kan ağlıyorsa kılavuzumuz efendimiz (sav) olmadığı içindir.

Bugün İslam âlemi ihtilaflarla boğuşuyorsa dürr-i yekta (sav)’nın öğretilerine sırt çevirdiğimiz içindir.

Bugün tüm insanlık adaletsizlikten yakınıyorsa, yine o(sav)’na inen vahiye kulak vermemelerindendir.

Evet, Kainatın Efendisi Hz. Muhammed (sav) insanlığın kurtuluş reçetesi, sahili selamete çıkan geminin kaptanı ve adaletsizlikle boğuşup çare arayan dünyanın ilacıdır.

Müslümanlar başta olmak üzere tüm insanlık onu iyi tanımalıdır.

Viladetinin sene-i devriyesi, bizim için o (sav)’nu daha iyi tanıma günü olmalıdır. Bu günü vesile kılarak yeni bir siyer kitabına başlamalı ve çevremize onun ahlakını, duruşunu anlatmalıyız.

Zaten Diyanet ve Peygamber Sevdalıları bunun alt zeminini hazırlamıştır. Her yıl mevlid kandilinde güncel bir tema ile etkinlik ve programlar yaparak Resul-i Zişan’ın bir yönünü gündemde tutuyorlar.   

Bu yıl Mevlid-i Nebi teması olarak Peygamber Sevdalılar “Aile rehberi Hz Muhammed”, Diyanet ise “Peygamberimiz ve aile” konusunu işliyor.

Dün Birçok Cami’de, “Efendimiz (sav)’in aile ile ilgili yaşantısı ve tavsiyeleri işlendi.” Bu yıl ki Mevlidi Nebi temasını “Aile” konusu olarak belirlenmesi çok isabetli ve yerinde olmuştur. Buna vesile olanlara müteşekkiriz. 

Toplum olarak en çok mustarip olduğumuz konuların başında “Aile” kavramı geliyor. Çünkü Müslüman toplumları etkisizleştirmek isteyen bütün şer güçler, işi aile yapısını bozmadan başlamış ve aile yapısını hedef almıştır.

Her konuda olduğu gibi aile konusunda da en güzel örneğimiz Hz Muhammed (sav) olmalıdır. Onu örnek almadığımız için aileler parçalanıyor, yuvalar yıkılıyor ve mutsuz bir toplum peyda oluveriyor.

Aile hayatımız başta olmak üzere her alanda Resul-i zişanı örnek alma temennisiyle Mevlid kandiliniz mübarek olsun.