• DOLAR 7.363
  • EURO 8.717
  • ALTIN 460.112
  • ...

Hamdolsun Ayasofya aslına döndü.

Sevindik. Gurur duyduk.

Peki ey Müslüman tacir sen de aslına dönecek misin?

Sen ey Müslüman esnaf sen de aslına dönecek misin?

Nasıl ki Ayasofya müze iken bizim değildi, Unesco’nun göz ağrısıydı. Senin bu ticaretin de bizim ticaretimiz değil.

Evet, sen bizimsin ama “ver Allah’ım ver, helal-haram fark etmez, bu kulun yer Allah’ım yer” dil ve üslubu bizim değildir. Senin bu ticaret dilin kapitalizmin gözağrısıdır.  Peki sen bu kapitalist ahlaktan vazgeçip aslına dönebilecek misin?

***

Hamdolsun Ayasofya aslına döndü.

Peki sen de aslına dönecek misin abla?

Şu marka takıntılarından vazgeçecek misin?

“Benim şu şal var ya Amerika’dan 400 dolara aldım” demelerden vazgeçecek misin?

Sonracıma giyim kuşamına az biraz özen göstermen gerekmiyor mu? Daracık pantolonlar, makyajlar, allıklar, sürmeler…

Ayasofya’nın içinde heykel varken orada namaz kılınamaz diyeceğine kendi içindeki heykellerden kurtulmanın çaresine baksan.

Elbette Ayasofya temizlenip, öyle ibadete açılmalıdır, ama senin de temizlenmen gerekmiyor mu? Ayasofya müzesinin içindekiler dünyalık da senin her tarafını kuşatan şey ne?

Bu arada çantan da çok güzelmiş abla. Sana çantandan vazgeç deme hakkım yok ama şu kibrinden, sonradan görmeliğinden, mal ile hava atma hastalığından vazgeçebilecek misin.

Öyle ya Ayasofya’nın dönüşüne sevindin ya. Bir de senin dönüşüne sevinelim.

***

Evet, Ayasofya aslına döndü.

Peki, sen de aslına dönecek misin küçük dolandırıcı, pardon politikacı.

Durup durup geçmişte ne hızlı İslamcılardık diyeceğine şimdi ki haline baksan. Verdiğin sözleri tutmadığını bilmiyor değil seçmen. Yalanlarını bilmiyor değil.

Tekeri patlamış, motorundan envai sesler gelen, ama inanılmaz derecede janjanlı boyanmış eski model kamyonlar gibisin. Rüşvete farklı isimler de taksan, adam kayırmayı hayır hasenat işlemek olarak cilalasan da ruhundaki o yangının seni yakmasına hala duyarsız kalacak mısın?

Ayasofya’nın zincirleri kırıldı! Peki, sen,  seni dünyevileştiren, köleleştiren, zavallılaştıran bu açgözlülüğün zincirlerini kırabilecek misin?

Hamdolsun Ayasofya aslına döndü.

Darısı; ömrünün büyük bir kısmını İslami ve insani mücadelede harcayan ama orta yaşlarda dünya sevgisinden dolayı sağa sola savrulan tacirlerimizin, moda düşkünü bacılarımızın, koltuğun tüylerini kabarttığı siyasetçilerimizin başına diyelim. Dileğimiz onların da aslına dönmesidir.

Sonsöz: Ayasofya’nın aslına dönmesinde zerreden küreye emeği geçen herkesten Allah razı olsun.