• DOLAR 7.245
  • EURO 8.517
  • ALTIN 446.47
  • ...

Ramazan ayını yolcu etmememize az kaldı.

Bize ne kattı Ramazan?

30 günlük açlık ve susuzluk ibadetin bedensel yönüdür. Belki üzerinde en az durulması gereken konuyu bir ay boyunca konuşuyoruz.

İftarda şunu yersen kan şekerin düzelir, tansiyonun şöyle olur. Vs. vs. vs

Oysa bu ibadet hakikatte ruhani bir ibadettir, ruhun gediklerini kapayan bir ibadettir. Ruhundaki iltihabın, ruhundaki çürümüşlüğün farkında mısın?

Ruhundaki nefret, öfke, kendini beğenmişlik, sinsilik, cimrilik kurumu iman lezzetinin yüreğini zıplatmasına engel oluyor, bilmez misin?

Hani kalpler Allah’ın adı anılınca haşyetle titrer ya... (Enfal Suresi 2) Bak Allah’ın adını okudun ve yüreğin depreme tutulmuş gibi sarsılmadı. Neden?

Çünkü ruhumuzda iltihap var.

Çünkü ruhumuzu tüketen keneler var. Hiçbir yere sığmadım, mümin kulumun kalbine sığdım kutsi hadisince meseleye bakacak olursak, Allah hiç kene olan, iltihap olan bir kalbe gelip kurulur mu? Hayır.

İşte ondan dolayı Allah ismi yüreklerimizde depreme neden olmuyor, çünkü ruh berrak olacak ki kalp coşsun.

Tekrar ana konumuza gelelim.

Evet ramazan ayı ruh tedavisi ayıdır. Kişi öncelikle kendisi ile barışık olacak. Vücudunun neresinin ağrıdığını bilmeden nasıl ki doktora gidilmez ya da düzgün bir teşhis yapılamaz. Ey kul sen de ruhunun neresinde sorun olduğunu bileceksin ve noktanın tedavi olması için Rabbine yöneleceksin.

Sor kendine ruhundaki yara ne?

Bak sadece birkaç gün kaldı. Elbette diğer günlerde de ruh tedavi edilir ama Ramazan ayı hızlı tedavi dönemidir. Hani bazen vücut tedaviye hızlıca cevap verir ya bu ay da ruhun tedaviye cevap verdiği aydır.

Haydi ruhumuzun yaralarını saralım

Soralım kendimize Ramazan benim hangi gediğimi kapattı.

Cimriyim… Mal toplama sevdasından hemen kaçınmam gerek. Hem görmez misin malın mülkün yalan olduğunu koronavirüs gözlerimize sokmuyor mu?

Öfke kontrolü sorunum mu var. Hz Ömer’in dediği gibi “Ya Rabbi beni yumuşat” Öfke ile baş etmek için hem oruçtan daha güzel bio enerji yöntemi var mı?

Müslümanlara  karşı kalbimde çeşitli nedenlerden -haklı yada haksız- dolayı öfke mi var? Kus hemen, kus. Ve öfkeni asıl olması gereken noktaya çevir. Bizim öfkemiz de tıpkı sevgimiz gibi Allah için olmalı değil miydi?

Şüphesiz  Allah’ın bizim kurbanlarımıza ihtiyacı olmadığı gibi elbette aç kalmamıza da ihtiyacı yoktur.

Hem aslında ibadet Rabbimizin kullarını kemale erdirme aracıdır.

Bi nevi ramazanda kısık ateşte pişiyoruz.

Ne o daha çiğ misin? Yemek pişmediyse bir yerlerde hata var değil mi? Peki ey can bu ateşte de pişmeyeceksen hangi ateşte pişeceksin?