• DOLAR 6.867
  • EURO 7.757
  • ALTIN 398.165
  • ...

Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve son zamanlarda akıllı teknoloji kullanımının hayatımızın her alanına nüfuz etmesiyle insanlar arasındaki iletişim ve ilişkiler belli ölçüde sanallaşmaya doğru sürükleniyor. Öyle ki; alış-verişler dahi online olarak yapılıyor. Teknolojinin insan hayatındaki vazgeçilmezliği tescillenmiş olsa da bilinçli kullanılması konusunda sürekli öğütler vermeyi, insani ilişkilerin sanala kurban edilmemesi gerektiği, günümüzün büyük bir zaman diliminin sanal bir dünyada geçirilmesi gibi yanlışlar konusunda uyarılarımızı üstüne basa basa her defasında hatırlatacağız. İnşallah.

İnsan yaşamının büyük bir bölümünde ihtiyaç duyduğu alış-veriş, son yıllarda online olarak yapılmaya başlandı. Bu durum insan yaşamının rahatlığı bakımından olumlu bir yaklaşım olarak görülebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bazı hususlar var. İnternet üzerinden satış yapan firmaların hızla artması, sanal bir rekabetin oluşması ve bu firmaların müşteri potansiyelinin artması adına etkili kampanyalar yapması online üzerinde önemli bir pazar payı oluşturmuştur. Online alış-verişte dikkat edilmesi gereken hususlardan biri müşteri bilgilerinin güvenliğidir. Online alış-veriş sitelerinin güvenlik açıklarından dolayı ele geçirilen yani çalınan müşteri bilgileri farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Ele geçirilen müşteri bilgileri çoğunlukla para karşılığında üçüncü şahıslara satılmakta ya da sahte şirketler kurulmakta ve böylece kişiler üzerinden haksız kazanç elde edilmektedir. Bu yüzden adınıza hiç bilmediğiniz şirketlerin açılmasını istemiyorsanız, güvenirliği olmayan sitelerden alışveriş yapmayın.

İnternet üzerinden yapılan çoğu alış-verişlerde genellikle kredi kartı kullanılır. Kredi kartı kullanımına kişisel olarak karşıyım. Ama maalesef ki; kredi kartı olmadan online alış-veriş yapılamıyor. Çünkü bir çok firma online olarak yapılan alış-verişlerde kredi kartı üzerinden ücret tahsil ediyor. Son zamanlarda bazı firmalar kapıda ödeme anlayışını benimsemiş olsalar da, sayıları çok az olduğundan müşterilerin çoğu bihaber... Online alış-verişte kredi kartı kullanılacaksa burada dikkat edilmesi gereken husus klavyeden bilgi girişi yapmak yerine sanal klavye kullanılmasıdır ve mutlaka 3D güvenlik şifresi talebi aktif olmalı. Bu saydıklarımız tam ve kesin bir güvenlik sağlamış olmasalar dahi bir nebze olsun bazı tehlikelerden koruyabilir.

Online alış-veriş yapılan hiç bir site kimlik bilgilerini, anne kızlık soyadını, banka hesap numarası ve buna benzer kritik bilgileri istemez. Buna dikkat etmek gerekir. Bu tür bilgileri isteyen sitelerin fake (sahte) siteler olduğu ve farklı amaçlar peşinde olduğu unutulmamalıdır. Özellikle banka bilgilerini kullanarak kredi çekme, hesap açma, alım-satım yapma gibi vakalarla çok sık karşılaşmaktayız. Hem bankalardan hem de Emniyet Genel Müdürlüğünden gelen bilgilendirme mesajları göz ardı edilmemeli.

Online alış-veriş yapılan sitelerin sözleşmelerini okumak gerekir. Toplum olarak bu tür sözleşmelerin uzun olması nedeniyle çoğu kez bu sözleşmeler okunmadan "kabul et" denilip geçiliyor. Daha sonra doğacak herhangi bir sorunda müşteriler hak talebinde bulunmak istediklerinde karşılarına okunmadan kabul edilen sözleşmeler büyük bir sorun olarak çıkabiliyor. Bu konuya da dikkat etmek gerekir.