• DOLAR 8.473
  • EURO 10.273
  • ALTIN 507.017
  • ...

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim de müminlerin özelliklerini söylerken der ki: ‘Onlar zekâtı vermek için çalışırlar.’ (Müminun Süresi, 4) İslam’ın beş şartından iki tanesi zengin Müslümanların yapabileceği şartlardandır. Zekât ve Hac ibadetini yapılabilmesi için bir Müslümanın zengin olması lazımdır.

Yüce Allah, Müslümanların güçlü, zengin, aziz, şerefli, yeryüzünü imar ve inşa eden kimseler olmasını murat ediyor. Yüce Allah‘ın göndermiş olduğu Hazreti Muhammed Mustafa ve onun pak ehli beyti, seçkin sahabileri yaşam tarzlarıyla bu gerçeği bize göstermişlerdir.

Züht, dünya malına önem vermemek demektir. Dünya malını kazanmamak fakir yaşamak anlamına gelmiyor. Fakir olan bir insan nasıl züht sahibi olacak? Olmayan bir şeyden nasıl fedakârlık yapacak? Malı, mülkü olan insan zühdü yaşar, züht sahibi olur. Yani dünya malına sahip olduğu halde dünya malına tenezzül etmez, onu Allah yolunda harcar.

İslam’ı anlamamış veya yanlış anlamış veya küresel sömürgeci güçlerin hizmetinde olan satılmış akıllar, sahte hocalar, Müslümanlara ‘Ne kadar acı çekersen ne kadar fakir olursan ne kadar zelil bir hayat yaşarsan o kadar Allah‘ın yanında değerin olur.’ fikrini enjekte ettiler. Bir insan Allah’tan ne isterse Allah da ona onu verir. Allah’tan bela, musibet, hastalık, fakirlik istersen Allah sana bunları verir. Allah’tan afiyet, zenginlik, güç, kuvvet, hayır yolunda kullanılacak mal istersen Allah sana bunları verir.

İslam dünyasındaki fikri sapmalar, Müslümanların her alanda yenik düşmesine sebep oldu. Bu fikri sapmaların başında da ‘Müslümanın dünya malı ve nimetleri ile olan konumu nasıl olmalıdır?’ sorusuna verilen yanlış cevaplardır. Şeytani güçler, Müslümanları devlet yönetiminden, paraya hükmetmekten, dünya refahını ve mülkünü kullanıp güzel bir hayat yaşamaktan mahrum ettiler.

‘Müslümanlar nasıl zengin olur?’ Öncelikle bu soruyu sormakla zenginliğin yolunun bize açılacağı kanaatindeyiz. Bir kere Müslümanların zengin olmasını istemek gerekiyor. Dünya piyasasında dönen paraya hüküm etme arzusuna sahip ve bu parayı, bu gücü Allah‘ın emirlerinin egemenliği için kullanmayı arzu eden kaç Müslüman var?

Bir kere Müslümanların paraya hükmetmek gibi bir dertleri yok. Kim paraya hükmediyorsa yeryüzünün egemenliği de ona ait oluyor. İstediğin kadar vaaz ver, nasihat ver; karnı aç olan, emniyet içinde yaşamaktan mahrum olan bir insanı etkileyebilir misin? Yani Allah‘ın ayetlerinin yaşanabilmesi için bile İslam’ın doğru bir şekilde öğretilebilmesi İçin İslam ümmetinin mali durumunu düzeltmesi gerekiyor. Mali durumumuzu düzeltebilmek için de bu ümmetin aklı başında olan yöneticilerinin, düşünürlerinin ‘Müslümanlar paraya nasıl hükmedebilir?’ sorusunu cevaplayarak pratik hayatta karşılık bulacak çözümler üretmesi gerekir.

Allah‘ın dinini dert edinen insanların para karşısında çaresiz kaldıklarına çok şahit olmuşuz. Bu çaresizliği yaşamamak için Yahudilerin pazarına alternatif bir pazar kurmuş bir peygamberin ümmetiyiz. Kâfirleri zelil edip kâfirlerin imkanlarını ve olanaklarını ganimet olarak alıp bunu İslam toplumuna bahşetmiş bir peygamberin ümmetiyiz. Yani yaşadığı çağdaki kurulu düzeni kabul etmemiş bir peygamberimiz var. İslam’ın yaşanması için Müslümanların ferah bir hayat yaşaması için devlet kurmuş, bu devleti yeryüzünde egemen hale getirmiş ve bu devletin egemen hale gelmesi için yeryüzünün bütün müstekbirlerine bayrak açmış bir peygamberin ümmetiyiz.

Sireti doğru okumak gerekiyor. Başta ülkemizi yönetenlerin sonra da bu ümmetin üzerinde söz sahibi olan bütün büyüklerimizin milletimize para kazanma imkanları oluşturması gerekiyor. Bu millet, parasını faize yatırarak veya sahtekâr insanların kurmuş olduğu şirketler aracılığıyla parasının zayi olmasını istemiyor. Parasını yastık altında saklamak da istemiyor. Dolayısıyla Müslümanlar birikimlerini kullanabilecekleri maddi yönden güçlenmelerine vesile olacak çalışmalar, girişimler, oluşumlar olması gerekiyor. Bunu bütün dünya Müslümanlarının imkanlarını çoğaltmak için küresel anlamda düşünmek gerekiyor. Kendi ülkemizden başlayarak Müslümanların zenginleşmesi için adımlar atabilme ve bunu bütün dünya Müslümanlarına yaygınlaştırabilme duasıyla…