• DOLAR 7.669
  • EURO 8.968
  • ALTIN 467.63
  • ...

Allah’ı sevmenin göstergesi camiye gitmektir. Bir düşünelim: Sevdiğimiz dost ve arkadaşlarımızın evlerine sık sık gideriz değil mi? Peki, Allah’ın evleri olan camilere gidiş ve gelişimiz ne sıklıktadır acaba? Cumadan cumaya mı? Evet, Allah’ı seven kişiler, Allah’ın misafiri olurlar. Her bir cami Kâbe’nin birer şubesidir. Allah’ın evidir. Ne yazık ki Allah’ın evleri olan camilerimiz çok boş kalıyor. Ümmet olarak bu mukaddes mekânları terk eder olduk. Hâlbuki Allah azze ve celle günde beş defa bizi evine davet ediyor. Haydi, namaza, haydi felaha diyerek müezzinler bizleri çağırıyorlar. Peki, bizler günde kaç kez bu çağrıya lebbeyk deyip icabet ediyoruz? Sormak istiyorum, acaba en son ne zaman sabah namazını camide kıldık? Hâlbuki bizim peygamberimiz :”Kim sabah ve yatsı namazını camide kılarsa tüm gecesini ibadetle geçirmiş olur. “ diye buyurmuşlardı.

Sabah namazını veya yatsı namazını camide kılın. Yatsı namazını camide kılan kişinin gecesi bereketlenir. Sabah namazını camide kılan kişinin gündüzü bereketlenir. Rızkı bollaşır. İşi rast gider. Hayatı düzene girer. Şimdi her ev sahibi evine gelenlere kendi gücü nispetinde ikramda bulunur, değil mi? Peki, Allah’ın evine gidenler, acaba hiç bir ikramla karşılaşmazlar mı? Evet, evin sahibi olan Allah hem çok cömert hem de çok zengin. Yerlerin ve göklerin mülkü O’nun elindedir. İyilikler, güzellikler, lütuf ve ikramların hepsi O’na aittir. ALLAH, misafiri çok seven bir ev sahibidir . Dikkatli bir şekilde gözlemleyelim, camiye gidenler, düzenli namazlarını camide kılanlar bir bakıyorsun umreye de gitmişler. Bir bakıyorsun hacca da gidip gelmişler. Çünkü camiye giden kişi Allah tarafından sevilir. Beğenilir.

Camiye gidenlerin dünya ve ahiret işlerinin düzene girdiğini birçok kez gördük. Çünkü camiye giden kişinin derecesi artar. Hepimiz bu hadisi duymuşuzdur: ”Cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan 27 derece daha üstündür.” Ashab sordu: Ey Allah’ın Resulü derece de nedir?” Peygamberimiz: Bir derece yer ile gök kadardır. Yani insanlar kıyamet günü derecelerine göre mükâfat alacaklar. Düşünün aynı namazı kılmanıza rağmen arkadaşınız camide kıldığı için sizden 27 derece, yani yer ve gökyüzünün mesafesinin 27 kat fazlası kadar sizden üstün olacak. Ahiret yurdunu düşünen her kulun camilerden ayrı düşmesi büyük bir hüsrandır. Bir tüccar nasıl kârını ve zararını hesaplıyorsa Allah’a ve ahret gününe inanan bir mümin de öylece cenneti kazandıracak kârlı amelleri bilmeli ve bu amelleri Allah için yapmalıdır.

Özellikle akşam namazı ile yatsı namazı arasını camide geçirmenin bize çok faydası olacaktır. Akşam ve yatsı namazı arası genelde herkes için ölü vakittir. Bu vaktimizi camide diriltebilme duası ile…