• DOLAR 6.148
  • EURO 6.682
  • ALTIN 325.4
  • ...

31 Mart’ta yapılacak mahalli seçimlere bir ay kaldı. Seçimlere girecek partilerde hareketlilik bir hayli fazla. Adaylar, seçmeni ikna etmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Parti Genel Başkanları da mitinglerde boy göstermeye başladılar. Mitinglerde yapılan konuşmalarda yüzlerce vaat sıralanıyor. Böyle olunca da halk bir beklenti içerisine giriyor.

Bugünkü köşemizde vatandaşlarımızın beklentilerinin neler olduğunu ele alacağız. Hususen de seçmenin gözüyle “Belediye başkanı nasıl olmalıdır?” sorusuna cevap vereceğiz.

Belediye başkanı, topluma hizmet etmek için vardır. Bundan ötürü, memlekete karşılıksız hizmet eden, memleketin huzurunu, menfaat ve maslahatını önceleyen, memleketin maddi ve manevi tüm değerlerine sahip çıkan ve problemlerin çözümü için sürekli çalışan olmalıdır.

Belediye başkanı hizmeti öncelediği gibi adaleti de esas almalı, her işinde ve vereceği her hükmünde adil davranmalı ve tarafsızlığını sürekli korumalıdır.

Belediye başkanı, menfaate dayalı bir anlayıştan uzak biri olmalıdır. “Menfaat üzerine dönen siyaset canavarlıktır” düşüncesini ilke haline getirmelidir.

Belediye başkanı, belediyelerin halka hizmet mekânları olduğunu unutmamalı ve bu mekânlarda vatandaşların daha rahat yaşam sürdürebilmesi için hizmet üretmelidir.

Belediye başkanı, şehrin yaşam kalitesini yükseltmek ve yerleşim yerlerini yaşanır hale getirmek için çalışmalar yaptığı gibi neslin ihyası ve inşası için de çalışmalar yapmalıdır.

Belediye başkanı, çıkar, menfaat ve iltifat beklemeksizin ve ayırım gözetmeksizin vatandaşa hizmet etmeyi ve halkın yaşadığı sorun ve sıkıntıları çözmeyi öncelikleri arasına alan biri olmalıdır.

Belediye başkanı, Allah rızasını gözeterek toplumun selameti için karşılıksız iyilik yapan ve her daim kötülüklere karşı bir mücadele iradesi ortaya koyan ve çalışma kültürünü nebevi anlayıştan alan biri olmalıdır.

Belediye başkanı, belediyenin halkın malı olduğu hakikatini göz ardı etmemeli ve belediyeye yetim malı gibi sahip çıkmalıdır.

Belediye başkanı, bütün çalışmalarında milletin ve memleketin maslahatını öncelemelidir. Bu hakikate aykırı kim ne yaptıysa mutlaka karşı çıkmalıdır.

Belediye başkanı, belediyelerin halkın rahatı ve huzuru için, insanlarımızın ve özellikle çocuklarımızın maddi ve manevi geleceği için her türlü imkânın var olduğu ve seferber edilmesi gereken hizmet makamları olduğu bilinciyle hareket etmelidir.

Belediye başkanı, sadece seçim dönemlerinde değil bütün zamanlarda halkla iç içe olmalı, sevinçli ve kederli günlerinde daima yanlarında bulunmalı ve sıkıntılarını dinleyip çözümün sağlanabilmesi için gerekli girişimlerde bulunmalıdır.

Belediye başkanı, dürüst, güvenilir ve sözünün eri olmalıdır. Seçim öncesi verdiği sözlerin gereğini yerine getirmek için daimi bir çaba içerisinde olmalıdır. Yerine getiremeyeceği bir vaatte bulunmamalıdır.

Belediye başkanı, hizmet ve adalet anlayışını esas alıp bunları gerçek manada uygulayan ve toplumun sıkıntı, ihtiyaç ve önceliklerini bilerek halkın huzuruna çıkan biri olmalıdır.

Belediye başkanı, hizmette dengeyi sağlamalı, her vatandaşa eşit bir şekilde hizmet götürmelidir.

Belediye başkanı, gelir dağılımındaki adaletsizlikleri ortadan kaldıracak ve böylece refahı tüm tabana yayacak projelerin hayata geçmesi için de girişimlerde bulunmalıdır.

Bahse konu ettiğimiz hususları yerine getirecek kriterlere sahip adayların seçimlerde başarılı olması, milletin ve memleketin faydasına olacaktır. Allah, milletimiz ve memleketimiz için en hayırlı olanı seçimlerde muvaffak kılsın.