• DOLAR 6.769
  • EURO 7.634
  • ALTIN 366.799
  • ...

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ile ilgili bugüne değin pek çok çalışma yapılmıştır. O’nun, günümüz insanı tarafından daha iyi tanınması için yapılan bu çalışmaların umumun geleceği açısından faydası çok fazladır. Yapılan çalışmalarla hedeflenen; sevgili Peygamberimizin toplum tarafından tanınması, insanların O’nu örnek alması ve bu örnekliği hayatta tatbik etmeleridir.

İnsanlığın rehberi Hz. Muhammed (sav) ile ilgili çalışma yapan kurumlardan biri de Peygamber Sevdalıları Vakfı’dır. Yıllardır sevgili Peygamberimizin toplum tarafından daha iyi tanınması ve örnek alınması adına çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmaların takdir edilmemesi ve topluma tavsiye edilmemesi mümkün değildir. Zira Peygamber Sevdalıları tarafından yapılan çalışmaların topluma vermiş olduğu faydalar sayılamayacak kadar çoktur.

Vakfın yapmış olduğu çalışmalardan biri de “O’nu Oku O’nu Yaşa” temalı Siyer Sınavı’dır. Siyer Sınavı her sene düzenli olarak yapılmaktadır. Bu sene de 8’incisi yapılacaktır. Türkiye’nin farklı illerinden genç-yaşlı, kadın erkek on binlerce insan Siyer Sınavı’na girmektedir. 4 farklı kategoride yapılan sınava her yaştan insanlar katılmaktadır. Sınavda başarılı olan katılımcılara umre ödülü başta olmak üzere çeşitli ödüller verilmektedir.

Aslında sınava başvuran ve giren herkes kazanmaktadır. Çünkü bu sınavın kaybedeni yoktur. Sınava hazırlanan herkes sevgili Peygamberimizin hayatını öğrenmektedir, yolları aydınlatan yıldızları tanımaktadır, sahabelerin asr-ı saadet döneminde kutlu dava için nasıl mücadele ettiklerinden haberdar olmaktadır. Bu da ödüllerin en değerlisi ve en kıymetlisidir. Bundan daha kazançlı bir ödül var mıdır acaba?

Siyer Sınavı’na giren herkes O’nun hayatını anlatan kitaplar okuyacak, O’nu tanıyacak ve O’nu önder bilip örnek alacak. O’nu okuyup örnek alanın hayatı anlam kazanacak, dünyası aydınlanacak, manevi bir iklimle tanışacak. O’nu okuyan insanlığı tanıyacak, kendini bilecek, hayata imtihan nazarıyla bakacak. O’nu okuyanın Rabbiyle arası iyi olacak, ahlâkı güzel olacak, sözleri hikmetli olacak.

O’nu okuyan dürüstlüğü öğrenecek, alçak gönüllülüğü bilecek, tevâzunun ne demek olduğunu idrak edecek. O’nu okuyan ifsad etmeyecek, irşad edecek; inkâr etmeyecek, itaat edecek; yakıp yıkmayacak, inşa edecek. O’nu okuyan sevecek, sevilecek, sevinecek. O’nu okuyan yeryüzünde barış ve kardeşliği inşa etmenin çaba ve gayretinde olacak. O’nu okuyan, toplumun her dönemde en fazla ihtiyaç duyduğu gerçek adaleti tesis etmenin uğraşını verecek, mazlumun yanında durup zalime karşı gelecek.

O’nun hayat bahşeden kutlu mesajını kavrayanlar ve bunu hayatlarında tatbik edenler, karşılaştıkları tüm engelleri rahatlıkla aşacak, hayatlarında bahaneye yer olmayacak. O’nu rehber edinenler, insanlığın ihyası ve kurtuluşu için iyiliği emredip kötülükten sakındıracak. O’nu okuyup anlayanlar, sahil-i selamete doğru yol almışlardan olacak. O’nun yolundan yürüyenler, dünya ve ahiret hayatında huzur ve saadete erecek.

O halde haydi tüm bu güzellikler için sevgili Peygamberimizin hayatını okuyalım, okutalım ve emsalsiz yaşantısından aldığımız örnekliği hayatımızda tatbik edelim. Bunun için de Siyer Sınavı bir fırsattır. Bu fırsatı tepmeyelim. Rabbimiz bu konuda biz Peygamber sevdasına ve Peygamberin aziz davasına gönül veren Müslümanların yardımcısı olsun.