Referandum yaklaştıkça

Referandum yaklaştıkça bakıyorum da ısırma, domuzluk, saldırma, hakaret ve aşağılama vakaları artmaya başladı.

Ülkeyi evetçi ve hayırcı diye kamplaşmaya çalışanlar, bunun normal siyasi polemiklerle olamayacağına kanaat getirmiş olmalılar ki, halkı da bunun içine katmak için kışkırtıcı eylemlerde bulunmaya çalışıyorlar.

En ufak bir evet söyleminde bulunanlara aç kurtlar gibi saldırıyorlar. Sanki bu toplumda bir kendilerinin dediği olacak, onlardan başka kimse konuşmayacak, seçme ve seçilme hakkını kullnamayacak. Yahut kullansa bile bu göstermelik olacak ve asla kendi görüşlerini geçmeyecek!

Ben aslında bu eylem ve söylemleri bir yerlerden hatırlıyorum. Eminim simdi siz de hatırlayacaksınız. Hani 28 Şubat döneminde başörtülü olupta okul birincisi olanlaraın ağızalrını kapatıp kürsüden indirmeleri, meclise seçilem baş örtülü bayan milletvekillerine haddini bildirme törenlerini....

Hayır hayır bunu daha ötesi de var. En şiddetlileri! Halka sormadan alınan despot kararları. Zorbalıkların bize inkılap diye yutturdukları düzenlemelerden bahsediyorum. Harf, kılık kıyafet, halifelik, padişah ailesinimn sürgün edilmesi, tüm siyasi partilerin kapatılması, açık oy gizli sayım seçimler, tek adam dönemleri, valilerin parti başkanı olduğu dönemler.... saymakla bitmez ki!

Ya muhaliflerin çetelere öldürtülmeleri. Ya yargısız infazlar. Ya yasaklanan ezanlar, Kuran'lar, imamlar, alimler...

Yani bu saldırıların temeli saddece bu referandum meselesi değil aslında. Kaybedilen mevziler, arpalıklar, koltuklar, efendilikler, padişahlıklardır.

Padişahı sürgüne gönderip padişah koltuğuna oturdular. Ülkeyi parçalayıp aralarında pay ettiler. Savaşlarda halkı telef edip hükmettiler.Kurtlarla bir olup sofradan pay aldılar. Ama ne yazık ki de kendilerini kahraman diye de yıllarca andırdılar.

İşte şimdi bunların hesabının verilmesinin ilk adımı atılacak. Şimdiye kadar daha bunlar hakkında birşey denilmedi, yapılmadı. Cuntacıların yaptığı anayasalarla onlardan hesap sorulamadı. Ama bu adımdan sonra çorap söküğü gibi bunun gerisi gelecek. Ak Parti yapmasa bu halk başka bir parti ile  yapacak. Bu halka köle muamelesi yapıp onlara efendilik taslayanlar elbette birgün halka hesap verecekler.

Ona buna takılmadan işin özüne inmek lazım. Bu referandum sadece bir adım. Bundan sonrası da gelecek. Bu millet cesaretle bu adımları atacakaları bekliyor. Eğer bu mevcut hükümet bunu adımları atarsa ne ala, yoksa oda gidici olacak. Çünkü bu cesareti gösteremeyenlerin bu halkı yönetmeye liyakatleri de yoktur. Tarih bunu hep göstermiştir.

Dolayısıyla birilerinin kudurması, diğerlerinin ısırması, berikinin domuzlaşması hep aynı nedene dayanıyor. Referandumla sonları gelecek! Artık halkın dediği ön planda olacak. Yeni bir anayasa ve yeni bir devlet yapılanması olacak.

Ha bu kuduz ve kubuz olanlara da bu referandum güzel bir ilaç olacak!

 

Görüş ve Önerileriniz için...


Yorumlar Yükleniyor..