• DOLAR 9.49
  • EURO 11.033
  • ALTIN 547.807
  • ...

On bir ayın sultanı, kutlu Ramazan-ı Şerif ayımız geldi elhamdülillah. Kutlu misafirimiz hoş geldi, safalar ve hayırlar getirdi.

Ramazan ayı; orucu, sahuru, açlığı, iftarı, mukabelesi ve teravihi ile hayatımıza renk ve tat katan Rahmani bir aydır. Şehrimize, evimize, soframıza ve gönlümüze misafir gelmekte. İnşallah bu kutlu misafiri memnun ederek göndereceğiz.

Öncelikle bu ay geldiğinde, manevi olarak içimize bir sürur ve mutluluk dolmalı. Çünkü manevi kazançlarımızın bire bin olduğu bir ay. Düşünün ki çalıştığınız işyeri, ay sonu geldiğinizde bir maaş yerine bin maaş birden veriyor. Nasıl da mutlu oluruz değil mi? İşte Ramazan da aynen bunun gibidir. Allah azze ve celle bu ayda hayırları birden bine çıkarıyor. Bir tohum ki yedi başak veriyor ve her başağında yüz tohum var. Bir piyango ki her yıl talihlisi biziz. Dolayısıyla yarın mahşer günü amel defterimiz açıldığında keşke diğer aylar da ramazan olsaydı da onda da iyiliklerimiz böyle bire bin olsaydı diye hayıflanacağız.

Yine bu ay, orucun bizi kötülüklere karşı tuttuğu bir aydır. Bu ayın hürmetine Müslümanlar işledikleri küçük hataları da terk ederler. İnsanı kamil olmak için uğraşırlar. Sabırları, sebatları ve metanetleri artar. Ağızlarından kötü bir söz çıkmaz. Kimseyi kırmaz. Kimseyle tartışmaz. İyilik ve güzellik içinde olurlar. Yurdu baştanbaşa bir güzellik, bir aşk ve muhabbet iklimi kaplar.

Yine bu ay, en çok ailemiz ile beraber olduğumuz aydır. Hele hele bu pandemi musibeti de gelince iyice eve kapandık. Dolayısıyla ev halkı ile beraber mukabele yapma, namaz kılma, iftar ve sahur yapma ile aradaki bağları biraz daha güçlenmiş oluruz.

Bu misafire ne kadar izzeti ikramda bulunursak o kadar bize bu izzet ve ikram olarak kat be kat geri döner. Bu misafiri ne kadar memnun edersek biz de o kadar memnun ediliriz.

Ayrıca bu ayın maddi kazanımlarından, sıhhate faydalarından bahsetmeye bile gerek yok. Sadece şu kadarını söyleyeyim Japon bilim adamı açlığın vücuda olan faydasını ispatladığı çalışmasıyla Nobel ödülünü almıştır.

Bu ay hem maddi hem manevi olarak Müslümanlara bir rahmet, mağfiret, sıhhat ve kurtuluş ayıdır. Bu kutlu misafir evlerimize, gönüllerimize konuk olmuştur. Allah bizleri istifade eden kullarından eylesin.

Hoş geldin ey kutlu misafir. Hayırlarla geldin, inşallah bizlerden memnun olarak ayrılırsın. Biz senden razı sen de bizden razı olursun.