• DOLAR 8.706
  • EURO 10.379
  • ALTIN 501.88
  • ...

Ramazan’ın sonlarına doğru daha fazla ibadete yönelmek ve yoğunlaşmak gerekiyor. Bilelim ki, insan hayatında sabrın tükendiği ve acılaştığı anlar, en kıymetli ve en verimli anlardır. İşte Ramazan’ın son günleri de böyledir. Biraz daha güç ve bir az daha takat deyip kendimizi sıkarsak başarırız inşa-Allah’u Teâlâ.

Nitekim Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam ve Sahabe-i Kiram, Ramazan’ın sonlarına doğru daha fazla ibadete yönelirlerdi. Kadir Gecesi’ni aramak için son on gününü İtikâfla geçirirlerdi. Bizim ise buna daha fazla ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Sabrımız tükenmiş olsa da nefsimize ağır gelse de ve bir takım maddi işlerimizin kazançlarımızın aksamasına neden olsa da kendimizi buna zorlamamız ve alıştırmamız gerektiğine inanıyorum. 

Önümüzde bin aydan daha hayırlı mübarek bir gece, kadir gecesi vardır ki, Ramazan dahi asıl değer ve itibarını bu geceden kazanmaktadır. Ramazan’ın kıymet ve değeri kadir gecesinden, Kadir Gecesi’nin de değeri Kuran’dan ileri gelmektedir. Çünkü Kuran bu ayda, bu ayın içinde bulunan bu gecede inzal edilmiştir. Bu gecenin fazileti, hakkında Kuran’ı Kerim’de başlı başına bir süre vardır:

“Şüphesiz ki, biz onu (Kuran’ı), Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece Rabbinin izniyle melekler ve ruh (Cebrail), her bir işi için (yeryüzüne) iner de inerler. Tan yeri ağarıncaya kadar o gece bir selamettir, bir esenliktir.” (Kadir suresi: 1,5)

Bu geceye “Kadir” denmesinin hikmeti hakkında birçok görüş vardır. İmam Zühri’ye göre; onun bu ismi almasının hikmeti, onun kadir ve kıymetinin ve şerefinin çok büyük olmasındandır. Yani o gece büyük lütuflarla dolu çok azametli bir gecedir. Zaten “bin aydan daha hayırlıdır” şeklindeki ifadesi bu manayı teyit etmektedir. 

Ramazan’ı Şerif bu ümmetin ayı olduğu gibi, Kadir Gecesi de bu ümmete, Muhammed sallellahu aleyhi vesellemin ümmetine has bir gecedir. Sahih rivayetlerde deniliyor ki, geçmiş ümmetlerin ömrü Peygamberimiz sallellahu aleyhi veselleme gösterildi ve peygamberimiz onların üç yüz dört yüz yıl gibi bir ömür yaşadıklarını, ümmetinin ise az ömür yaşadığını görünce üzüldü. Bunun üzerine Allah (c.c), ona ve ümmetine bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi’ni verdi.

Bu gece bin aydan yani 83 yıl gibi hep ibadetle geçirilen bir ömürden daha hayırlıdır. Müslümanlar, diğer ümmetler gibi uzun ömür yaşamasalar da böylesine kendilerine bahşedilen kıymetli zamanlar sayesinde onlardan daha fazla sevap kazanabilir ve daha büyük mertebeler kat edebilirler. Bu Allah’ın kendilerine ekstradan bir lütfu ve kerimidir.

Kadir Gecesi, Ramazan Ayı’nın içinde saklıdır. Sahih rivayetlere göre bu gece, Ramazan’ın son on gününün tekli gecelerindedir. Yine Cumhurun görüşüne göre bu gece, Ramazan’ın yirmi yedinci gecesidir.  Her neyse Ramazan’ın tümünde bu geceyi aramak gerekir. Zaten bunun Ramazan’ın içinde saklı bırakılmasının hikmeti de budur.

O halde bütün Ramazan gecelerini ihya etmek suretiyle kadir gecesini aramak gerekir. Özellikle son on günde daha yoğun bir şekilde ve imkânı olanların itikâfa girerek bu iklimden yararlanmak ve bu fırsatı kullanmak gerekir.

Evet, bu gece Kur’an gecesidir. Günahları için ağlayanların, tevbe edenlerin, Af ve mağfiret arayanların gecesidir. Bu gece yeryüzünün en hareketli olduğu, sabaha kadar meleklerle iç içe olmanın, meleklerin müminlere şefkat kanatlarını gerdiği selam ve esenlik gecesidir. Bu gece, tevbe edip kötülüklerden arınmak isteyenlerin, kötü ihtiraslarına dur demenin, kendine yeni bir sayfa açıp hayatına çeki düzen vermenin dönüş ve hayra yöneliş noktasıdır.

O halde bu fırsatı bir ganimet bilerek nefsimizde bir inkılâp gerçekleştirelim. Başta günahlarımız için, çocuklarımızın ve aile efradımızın ıslahı için dua edelim. Sonra bütün Müslümanların sıkıntıları için, sonra yeryüzünün doğusunda batısında mağdur, mahsur ve mahpus bulunan tüm Müslümanların kurtuluşu için, Afrika çöllerinde açlıkla pençeleşen insanların maruz kaldığı felaketin defedilmesi için ağlayalım. Ve en son şu dağınık, bölük pörçük vaziyette bulunan ümmetin uyanışı, dirilişi, vahdeti ve selameti için, özellikle Mısır, Tunus, Filistin, Suriye ve Libya’daki son gelişmelerin Müslümanların lehine sonuçlanması için çok dua edelim, ağlayalım ve gözyaşı dökelim.

Kadir Gecesi’nden en güzel şekilde istifade edenlerden olmanız dileğiyle.