• DOLAR 7.41
  • EURO 8.978
  • ALTIN 414.624
  • ...

Bakar mısınız? Şu piyango çekilişinden dağıtılan paranın adını utanmadan ve Allah’tan korkmadan “ikramiye” koymuşlar.

İkram, günlük hayatımızda çokça kullandığımız en güzel kelimelerden birisidir. Cömertlerin cömerdi, en çok ikram eden anlamında “Ekramü’l ekramîn: Rabbimizin sıfatlarındandır. Peygamber Aleyhisselam’a “Rasûlü Ekrem” deriz. Bu güzel ve mübarek kelimeyi kendimiz için de kullanırız. Her şey bir yana, ikram kelimesi kendi aramızda helalin, cömertliğin, hayatimizdeki özel bir sahnenin ve nezaketin dile getirilişidir.

Piyango denilen şu pisliğe kurban edilen sadece ikram, ikramiye değil, ondan önce “milli” kelimesi var. Bir daha tekrar edelim, utanmadan, Allah’tan korkmadan kumarınızın başına nasıl “milli” kelimesini getirebiliyorsunuz? Milli demek dini demektir, aynı inanca mensup olanlara millet denilir ve Rabbimiz bizim İbrahim’in milletinden olduğumuzu söylemiştir. (Hac 78)

Lütfen verin şu kelimelerimizi. Ulusal Piyango mu diyeceksiniz, Laik Piyango mu diyeceksiniz ne diyecekseniz deyin.

Aynı şekilde kumarınızın çekilişi sonunda vereceğiniz paraya da bir başka isim bulun. “Avuntu” mu, “Enayi Payı” mı dersiniz, “Zıkkım” mı dersiniz, ne derseniz deyin. Lütfen bizim ikramımızı ikramiyemizi kirletmeyin.

Daha önce bir kaç defa yazmıştım, lütfen çekin şu kumarcılarınızı, piyangocularınızı şehirlerimizin en işlek noktalarından. Ne utanç verici bir durum, görenler ilk etapta trafik polisi, belediye zabıtası zannediyor. Sanki resmi görevliler, ayrıcalıklı bunlar. Daha da acı olanı, yarı resmi giyimli bu kişilerden dolayı nice cahil bu zıkkımın haramlığını hiç aklının ucundan bile geçirmiyor.

Su piyango denilen zilleti tamamen kaldırmaya gücünüz yetmiyorsa hiç olmazsa camlarına perde çekilmiş toto loto bayilerinde satılmasını sağlayın.

Sigara paketlerine yazıldığı piyango biletlerinin üzerine de bir şeyler yazın;

“İçki, kumar, fal okları ve dikili taşlar şeytanın birer pis oyunudur!”

“Haramla beslenen bir vücut ancak cehenneme layıktır!”

“Ailenizi ve çocuklarınızı haramla beslemeyin!”

Çocuklarınızın rızkını harama yatırmayın!”

Bu yazıyı Noel öncesi yazacaktın diyenler olabilir. Ama unutmayınız bu piyango denilen zıkkım kesintisiz sürüyor.