• DOLAR 6.861
  • EURO 7.752
  • ALTIN 392.135
  • ...

Epeydir dikkate almıyorum şu bizim bid’at ve hurafelere karşı savaşan yiğitleri(!) Özellikle Recep ayıyla birlikte sahnedeki, daha doğrusu cephedeki yerlerini alırlar, mevzilenirler, sonra başlarlar atışa;

“İslam’da mübarek gece diye bir şey yoktur, Üç aylar yoktur, dolayısıyla Regaib Gecesi de uydurmadır, Berat Gecesi de uydurmadır, Mirac Gecesi de. Bu günlere has fazladan hiç bir namaz, hiç bir zikir ve dua yoktur, hepsi sonradan uydurulmuş şeylerdir...”

Söylediğim gibi bizim kahramanlar(!) ortaya düşerler, konuşurlar, yazarlar, çizerler, çırpınır kendilerinden geçerler. Sanal alemde olduğu gibi bu konuda müstakil kitaplar yazmışlar eserler vermişlerdir bile.

Bu kadar çırpınmalarının karşılığını almışlar mı dersiniz? Acaba başarılarıyla nasıl övünüyorlar dersiniz?

Bu bizim bid’at ve hurafelerle savaşan kahramanları dinleyenler tatmin olmuyorlar galiba ki gelip bize de soruyorlar;

“Hocam, benim evimin güzergâhında mezarlık var, ben oradan geçerken her defasında üç İhlas bir Fatiha okuyordum. Filan hoca beni şiddetle uyardı, mezarlara, ölülere Kur’an okunmaz, bu Kur’an mezarda okunmak için inmedi, dedi, ben de o günden beri okumadan geçiyorum. Amma bu arada kendimi gâvur gibi hissediyorum dedi”, adamcağızın gözleri de dolmuştu.

Üç İhlas bir Fatiha okumaya kaldığı yerden devam etmesini, bununla birlikte; “Esselâmüaleyküm dârakavmin mü’minîn, ve innâ inşâallahü bikümlelâhiqûn” demesini, kabirdekiler için af ve mağfiret dilemesini tavsiye ettim, adamcağız ne kadar sevindi.

Allah aşkına bırakın insanlar bir şeyler yapsınlar, salih amel işlemeye devam etsinler. Bırakın şu aylarda nafile oruç tutsunlar, bırakın mübarek bildikleri o geceleri ihya ediyorlarsa etsinler. Bırakın pazartesi ve perşembe günlerini oruçlu geçirsinler.

Bu amelleri onların elinden almak başarı mıdır? Bir Müslümanı nafile namaz kılmaktan, o gecenin gündüzünde oruç tutmaktan alıkoymakla elinize ne geçecek dersiniz?

Elhamdülillah insanımız çoğunlukla bu beyefendileri dinlemiyor ve kendi bildiğini yapmaya devam ediyor.

Bu düşünceyle Rabbimizden dileğimiz, idrak ettiğimiz Recep ayını, idrak edeceğimiz Şaban ayını bizler için bereketli kılsın ve bizleri Ramazan ayına ulaştırsın.