• DOLAR 6.097
  • EURO 6.603
  • ALTIN 325.64
  • ...

Evet, her şeye rağmen İslam adına imamlarımıza çok şey borçluyuz.

Sıradan bir Müslümana, bir cami cemaatine namaz kılmayı, Kur’an okumayı, sureleri ve okuduğu duaları kimden, nereden öğrendiğini sorduğunuzda genellikle “camiden, imamdan” cevabını alırsınız. Siz bunun yanına daha birçok İslami bilgiyi de ekleyebilirsiniz.

Yani halkımızın İslam adına sahip olduğu bilgilerin büyük bir bölümünün kaynağı imamlarımızdır. Şöyle de söyleyebiliriz; imamlardan aldıklarını uygulayabildikleri takdirde bu insanımızı cehennemden kurtarıp cennete götürür inşaallah.

Elbette bu kadarla yetinilsin demiyoruz, bu bilginin daha da ileri götürülmesi gerekir.

Bir yeri ziyaretimiz esnasında mutlaka oradaki imamların bir kısmıyla tanışıp dertleşiyoruz. Hele birazcık faal olanları özellikle ziyaret ediyoruz. Bazı yerlerde toplantılar yapıyoruz, epeyce imam kardeşimizi bir arada buluyoruz.

Dışarının, hatta içerinin bunca eleştirisine rağmen imamlarımızın durumlarının hiç de göz ardı edilmeyecek derecede güzel olduğunu belirtmek isterim.

Başta İlahiyat olmak üzere birçok fakülteyi dışarıdan okuyan imamlarımızın sayısı hiç de az değil. Zaten şehir merkezlerindeki imamlarımızın birçoğu zaten ilahiyat mezunu.

Benim asıl dikkatimi çeken, bu imamlarımız diplomanın haricinde de okuyorlar ve kendilerini yetiştiriyorlar. Dünyanın gündeminden, yazılanlardan, konuşulanlardan, tartışılanlardan haberdarlar ve bütün bu konularda sağlam kanaate sahipler, cemaatlerini, etraflarındaki gençleri tatmin edecek birikime sahipler.

Cumhuriyetin başlangıcıyla birlikte belki en çok hücuma uğrayan, iftiraya maruz kalan, aleyhlerinde olumsuz imaj oluşturulan kesim hiç şüphesiz imamlarımızdır. Ve bu durum hala devam etmektedir.

Şer cephesinin imamlarımız aleyhindeki tezviratları bilindiği gibi sadece sözde kalmamış filmlerine, romanlarına ve her türlü yazılarına yansıtılmıştı.

İşin acı olanı şer cephesinin bu hücumları yetmiyormuş gibi bilerek veya bilmeyerek İslami kesimlerden de buna iştirak edenler olmuştu.

Elhamdülillah bütün bu hücumlara rağmen imamlarımız bugün güzel bir seviyededir. İslami hayatın olmazsa olmazlarıdır.

Siz buna bir de onların sosyal faaliyetlerini de eklediğinizde imamlarımızın mahallenin can damarı olduğunu göreceksiniz.

Elbette imamlarımız bu kadarla yetinmemeli. İmamlarımız şunu bilmeliler; önleri öylesine açıktır ki istedikleri kadar yükselebilme imkânına sahiptirler.

Gelelim bizlere düşene... Lütfen imamlarımıza sahip çıkalım, şer cephesinin saldırılarından koruyalım, onların çalışmalarına destek olalım.