• DOLAR 13.455
  • EURO 15.259
  • ALTIN 796.3
  • ...

Pegasus isimli “casus yazılım” dünya siyasetinde gerginliklere neden olmaya devam ediyor.

Sürekli başkalarını “izlemeye” alışmış olan kimi ülke yöneticilerinin de takibe uğradığının ortaya çıkmış olması dünya siyasetinde “dostlukların değil de çıkarların” önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Daha kimlerin takip edilip dinlendiğinin tam olarak ortaya çıkmadığını da belirtmek gerekir.

İngiliz gazetesi Guardian'ın haberinde, 17 medya kuruluşu tarafından yürütülen araştırmada NSO Group'a ait casus yazılımın küresel çapta yaygın ve kötü amaçlar için kullanıldığı ileri sürüldü.

Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Azerbaycan, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere en az 10 hükümetin NSO Group'un müşterisi olduğu iddia edildi. Casus yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve siyasileri hedef almak için hükümetlere satıldığı savunuldu.

Macron’un isminin de “izlenenler” içerisinde zikredilmesi “casus yazılım” sahiplerini ve dolayısıyla Siyonist rejimi zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

İlk hamleler de geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, israil merkezli "NSO Group" şirketinin ürettiği "Pegasus" isimli casus yazılım konusunda israil Başbakanı Naftali Bennett'ten resmi açıklama istediği belirtildi.

İsrail Kanal 12 televizyonunun haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Bennett telefonda görüştü.

Görüşmede, Macron'un Bennett'e konuyla ilgili duyduğu rahatsızlığı ifade ettiği ve resmi açıklama istediği kaydedildi.

Bennett ise Macron'a konunun en üst düzeyde soruşturulacağı ve istenen sonuçların yakında açıklanacağı sözünü verdi.

Bennett ayrıca, söz konusu olayın “kendi başbakanlığı döneminden önce gerçekleştiğini” ve mevcut hükümetin bu olayı basında yer alan haberlerden öğrendiğini dile getirdi.

Bennet açıkça Netanyahu’yu, müttefiklerini ve dostlarını hedef göstermiş oldu.

Önümüzdeki süreçte başı zaten yolsuzluk dosyalarıyla dertte olan Netanyahu bir de böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacak.

Yazılımın müşterisi olan ülkelerden Bahreyn, BAE ve Suudi Arabistan’ın bölgesel ve küresel kirli faaliyetlerinin de bu süreçte deşifre olması mümkün.

Eğer işin ucu ta Trump’a kadar uzanırsa bunun küresel bir operasyon olduğu ve bası siyasetler ve siyasetçilerin tasfiyesinin hedeflendiği söylenebilir.

İhtimaller bir tarafa Netanyahu ve körfezdeki dostlarının canının çok sıkılacağı kesin gibi görünüyor.

Yazarın Diğer Yazıları