• DOLAR 8.532
  • EURO 10.126
  • ALTIN 494.87
  • ...

     Hayat; bazen gece kadar karanlık, bazen gündüz kadar aydınlık, bazen bir bilmece kadar karmaşık, bazen boş bir yol kadar açıktır. Bu, renkten renge şekilden şekile giren hayatta bizi ona sımsıkı bağlayan, tüm olumsuzlukları görmezden gelmemize sebep olan bağlar vardır. Bu bağlardan biri de sevgi bağıdır hiç şüphesiz. Sevgi, işleri bize yaptıran temel sebeptir. Sevgidir hayatı katlanabilir kılan.

     Sevgi, gönülleri onaran bir merhem, insanlar arasındaki görünmez duvarları yıkan, insanların kalplerini birbirine ısındıran bir güçtür. Sevdikçe tanır insan insanı, sevdikçe yaklaşır insan Rahman’a. Sevmeden tanıyamayız, tanıdıkça severiz, sevdikçe bağlanırız Yüce Yaratıcı’ya.

      Öyle ya sevginin olmadığı ortamda barış ne arar, varsa da kalıcı mıdır? Sevmezse eğer insan ister en güzel sesli bülbül olsun, o ses dünyadaki en eziyet verici şey olur kulaklarına. Ama eğer severse çirkin sesler bile en güzide besteler gibi gelir ona. Sevdiği varlığı korumak adına cesurdur insan, sevdiğini kaybetmek en dehşet kötülüklerden bile korkutucudur insan için. Sevmediği şey için yorulmadan çalışabilir mi insan? Seviyorsa eğer yaptığı işi, tüm cefalar ona sefa gelir.

       Madem sevgi böylesine etkili hayatımızda, o halde neyi ne kadar sevdiğine dikkat etmeli insan. Çünkü tüm sevgiler, tek birine götürmeli neticede. Eğer Rahman’ı sevmekten alıkoyuyor yahut başka şeylere olan sevgimiz, bir tık dahi olsa O’nun sevgisinden fazla geliyorsa celladımız olabilir o sevgi. O halde sevgide tefrite yer yok. İtidal bu duygu için de geçerli.

        Yaratılanı Yaratan’dan ötürü sevmek şuuruyla sevmeli insan. Şefkate aç kalpleri doyurmalı. Sevgi tohumları ekmeli insan, yüreklere. Sevdirmeli hak bildiği yolu, din kardeşine. İmanı sevgi harcı ile harmanlayıp yüreklere temel atmadan sağlam olmasını bekleyemeyiz, İslam binasının. Sevgi teslimiyetin sebebidir. Sevmediği şeye teslim olamaz insan, teslim olmadan İslam olunmaz.

         Yanlışları değiştirmenin yolu, insanlarla iyi ilişkiler kurarak onlara doğruyu göstermekten geçer. Zira iyi ilişkiler kurduğumuz insanların söyledikleri, yüreğimizin ta derinlerine işler. Dr. Bruce D. Perry’nin dediği gibi: “İlişkiler, değişimin aracılarıdır ve en güçlü terapist insan sevgisidir.”

        Terapistimizi doğru yönlendirmek temennisiyle vesselam...

                                                                                                                                                   

Yazarın Diğer Yazıları