• DOLAR 8.468
  • EURO 10.237
  • ALTIN 495.472
  • ...

Bugünlerde WhatsAppı’ın zorunlu kıldığı veri paylaşım kararı nedeniyle başka uygulamalara geçişler konuşuluyor.  Eğer 8 Şubat 2021 tarihine kadar geri adım atılmazsa bu kopuşların çok daha artacağı gözüküyor. Peki, WhatsApp kullanmayı bırakan vatandaşlar hangi uygulamayı tercih edecekler? Ya da hangi uygulamanın daha güvenli olduğunu bilecekler?

Şu bir gerçek ki sosyal medya üzerinden paylaşılan hiçbir şeyin güvenli olmadığı ve gizli kalmadığıdır. Aynı zamanda bilgilerin arşivlendiği ve kaybolmadığı da biliniyor. Herhangi küçük bir hadisede, geriye dönük paylaşılan ve konuşulan tüm bilgilerin kişinin önüne döküldüğü malumdur. Fakat bu bilgilerin “kendi oluruyla” başkalarına aktarımı kişileri endişelendiriyor.

 Aslında WhatsApp’tan ziyade kişisel verileri en çok toplayan ve bunu arşiv haline getiren Fecebook’tur. Hatta bazı şirketlerin hazırladığı raporlara göre Fecebook, bir kişinin verilerinin yüzde 70’ine ulaştığı tespit edilmiştir. Buna rağmen bu verilerin toplanılması fazla gündemi işgal etmiyor. Belki de Fecebook’un fazla dikkat çekmemesi, kişilerin birbiriyle ilgili özel paylaşımları konusunda söz konusu uygulamalar kadar aktif olmadığıdır. Bu alan, daha çok bilgi edinme ve video izleme alanında aktiftir. Ya da toplanılan kişisel verilerin aleni yapılmadığı ve bu konuda daha sinsi davrandığından olsa gerek, fazla gündeme gelmiyor.

Oysa WhatsApp, yeni güncellenme konusunda kişilere dayattığı; “bilgileriniz, hizmetleriniz, hatta mahremiyetleriniz dünyanın herhangi başka bir ülkesine aktarılabilir ve iletilebilir” şeklindeki bir açıklamaya yer vermesi ve bunu aleni olarak dayatması büyük tepkilere neden oldu. Bu aleni ilan, WahatsApp kullanıcılarında mide bulandırdı ve çok kısa bir zamanda 500 milyon kişi bunu kullanmaktan vaz geçti. Bu kopuşlar hala devam etmektedir.

Bu kopuşlardan sonra kullanıcılar alternatif uygulamalar arayışına geçtiler. Hangisinin daha güvenli olduğu konusunda ciddi bir arayış içerisine girdiler. Bu doğrultuda en çok konuşulan uygulamalar, Telegram, BİP, Signal gibi alternatiflerinin trendleri yükseliyor. Herkes kendi araştırmalarına göre veya farklı yönlendirmelerle bir uygulama tercih ediyor. Fakat unutulmasın ki yeni kullanılacak uygulamalarda da aynı verileri şirket veya devletlere pazarlamayacakları garanti değil.

                Sonuç olarak;  Kullanılacak hiçbir uygulamanın tam bir güvenirliği olmadığını bilmeliyiz. Ancak bu konuda aleni bilgi toplama ve gizli bilgi toplama pazarları konuşulabilir. Ya da hukuki anlamda bir hak elde etme gibi konular değerlendirilebilir.  Burada kişinin dikkat edeceği; hem mahremiyet açısından, hem de sonradan başına bela olacak paylaşım ve bilgi akışından uzak durmaktır.  Her insanın paylaştıkları “özelleri” vardır.  Fakat sosyal medya üzerinden “özel yok” denilebilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak herkes kullandığı veya kullanacağı uygulamaya hassasiyet göstermek durumundadır.  WhatsApp’ın bu küstah çıkışına karşı başka uygulamaları kullanmak ilkeli bir duruş olsa da yeni kullanacağımız uygulamalarında aynı verileri başkalarıyla paylaşabileceğini unutmayalım.