• DOLAR 7.66
  • EURO 8.912
  • ALTIN 458.62
  • ...

Cinsel taciz, kavramını maalesef artık çok duyuyoruz. “Ahlaksızca, ulu orta veya gizlice söz ve davranışlarla karşı cinse eziyet etme, tedirginlik ve sıkıntı vermek” şeklinde tanımlanmıştır.

Taciz, normalde aciz, çaresiz bırakılmaktır. İnsanın kendini kararsız, takatsiz ve çaresiz görmesi, karşılaşılan engelleri aşamaması, teorik olarak düşüncelerine, duygularına yapılan saldırılara cevap verememesi halidir.

Fakat taciz özel bir anlam kazanmış olumsuz cinsellik halleriyle alakalı bir kullanıma sahip olmuştur.

Bu nedenle Peygamberlere verilen olağanüstü ve sıra dışı olaylara, mevcut ve alışılmış maddi-manevi engelleri aşan durumlara “mucize” adı verilmiştir. Çünkü bu mucizeler onların aciz duruma düşmelerine engel olmuştur. Eğer böyle olmasaydı dünya darülaceze olurdu. İşte o mucizeler buna engel olmuştur.

Buna göre acizliğin maddi ve manevi olmak üzere iki boyutu vardır. Yapılan itirazlara, ortaya konulan zorlayıcı soru işaretlerine, fikren ve zihnen bunlara karşı koyamayan, bu engelleri aşamayan kimseye “aciz” denildiği gibi maddi bir engelle karşılaşarak yola koyulamayan veya yola devam edemeyen engelli kimseye de “aciz” denilir. Yani acizlik, maddi veya manevi çaresizlik demektir, bu nedenle yaştan veya hastalıktan dolayı bedeni zayıf düşen çaresizlerin kaldıkları yerlere “DARÜLACEZE” adı verilmiştir.

Darülaceze, sadece bedenle alakalı acizlik durumunu ifade ediyor. Ya ruhun, aklın, zihnin, aciz duruma düşürüldüğü duruma ne demeli?

Günümüzde insanı çaresiz bırakan, tabiri caizse taciz eden o kadar etken var ki bundan dolayı bugün dünya adeta bir DARÜLACEZE olmuş, acizler yurdu haline gelmiştir. Bundan kurtulmak artık bir mucizeye kalmıştır.

Birileri elde ettikleri güç ve teknolojiyle bireyi, aileyi, toplumu aciz bırakan sistem kurarak insanların zamanını, mekânını, iç ve dış âlemini taciz ediyorlar. En özel anlarını taciz ediyorlar, sadece toplu taşıma araçlarında değil kendi özel araçlarında, evlerinde, en mahrem yerlerde taciz ediyorlar.

Cinsel tacize karşı her türlü hassasiyet gösteriliyor. İyi, tamam, hoş da insan cinsinin, insan türünün, insanlığın tehdit altında olmasına karşı ne gibi tedbirler alınıyor? Cinsel tacize karşı gösterilen hatta bazen abartıya varan hassasiyet insan cinsinin taciz edilmesine karşı da gösterilmelidir.  

Kadınlara yönelik olumsuz veya tazyik edici en ufak bir davranış, bir bakış taciz olarak kabul ediliyor. İyi de kadınları her an ve hemen her yerde gözetleyen cep telefonu kameralarına ne demeli, bu da taciz değil mi? İşte buna karşı tedbir yok çünkü acizlik var. Çaresizlik var.

Bugün zihinsel taciz var. Düşünsel taciz var. Her anlamda birey, nesil, toplum tabiri caizse tacize maruz kalıyor. Duygular, düşünceler tahrip ediliyor ve en önemlisi herkes bunun farkında ama kendini aciz, çaresiz görüyor. Bundan kurtulmak için bir mucize beklentisi var.

Böyle giderse dünya bir DARÜLACEZE-ACİZLER DİYARI olacak, yaşını başını almış, çökmüş acuzeler yurdu olacak. Öyle ki geriye ne cins ne de başka bir şey kalır…