Meme kanseriyle ilgili yeni araştırma: Geceleri yayılıyor

Yapılan yeni bir çalışma, meme kanserinin en sık, hastalar uyurken yayıldığını ve araştırmacılara göre bu durumun gelecekte kanserin teşhis ve tedavi şeklini önemli ölçüde değiştirebileceğini ortaya koydu.

23.06.2022 23:00:34 / Sağlık
Destek için 

The Independent’in haberine göre  ETH Zürih, Basel Üniversite Hastanesi ve Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, dolaşımdaki kanser hücrelerinin esas olarak hastalar uyurken ortaya çıktığını keşfetti.

İsviçre'deki ETH Zürih'te moleküler onkoloji profesörü ve çalışmanın baş yazarı Nicola Aceto, "Etkilenen kişi uykudayken tümör uyanır" dedi.

Çalışmanın baş yazarı ve ETH Zürih'te doktora sonrası araştırmacı Zoa Diamentopoulou, “Araştırmamız, metastatik kanser hücrelerinin orijinal tümörden kaçtığını, gece ve gündüz ritmimizi belirleyen melatonin gibi hormonlar tarafından kontrol edildiğini gösteriyor" dedi.

Araştırmacılara göre, geceleri tümörü terk eden hücreler daha hızlı bölünüyor ve bu nedenle, gündüz tümörü terk eden dolaşımdaki hücrelere kıyasla metastaz oluşturma kapasitesi daha yüksek.

Etiketler: