Abdulgani Birader'den yurt dışındaki Afganlara yatırım çağrısı

​Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Molla Abdulgani Birader, yurtdışındaki Afganistan vatandaşlarını ülkelerine yatırım yapmaya çağırdı.

19.06.2022 12:15:10 / Güncel
Destek için 

Afganistan'ın başkenti Kabil'de " Afgan Yatırım" isimli şirketin açılışı için tören düzenlendi.

Tören, Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Molla Molla Abdulgani Birader'in yanı sıra Afganistan İslam Emirliği'nin üst düzey yetkilileri, kabine üyeleri, diplomatlar, Kabil'de ikamet eden büyükelçiler ve Afgan özel sektörü üyelerinin katılımıyla düzenlendi.

Törenden konuşan Birader, yurtdışındaki Afgan vatandaşlarını ülkelerine yatırım yapmaya çağırdı.

Birader, "Ülkemiz maden rezervleri açısından çok zengindir. Yurtdışında sermayesi olan Afgan vatandaşları sermayelerini kendi ülkelerine aktarsınlar, onları destekliyoruz. Ticaret bir ülke için hayati öneme sahiptir." dedi.

Birader, kurulan yeni şirketin Allah'ın izniyle büyüyeceğini ve şirketi desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Şir Muhammed Abbas Sitanikzai ise konuşmasında ABD işgaline son vererek sadece Afganistan'ı değil; komşu ülkeleri de terör sorunundan kurtardıklarını söyledi.

Sitanikzai, "Bu Afgan cihadının ve fedakarlıklarının sonucudur ve dünya tarafından saygı duyulması gerekir." diye ekledi.

Afgan Yatırım şirketi, 13 yatırımcının 250 milyon dolarlık ilk yatırımıyla dört ana sektörde (Maden, Enerji, İnşaat ve Tarım)  hizmet verecek. (İLKHA)