BM: Dünya çok ciddi gıda ve enerji kriziyle karşı karşıya!

Birleşmiş Milletler yayınladığı raporda, dünyanın Ukrayna savaşı nedeniyle şimdiye kadarki en ciddi gıda, enerji ve ekonomik krizin eşiğinde olduğunu açıkladı.

09.06.2022 09:47:55 / Ekonomi
Destek için 

Birleşmiş Milletler yayınladığı raporda, dünyanın Ukrayna savaşı nedeniyle şimdiye kadarki en ciddi gıda, enerji ve ekonomik krizin eşiğinde olduğunu açıkladı.

Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubat'ta başlayan savaş hız kesmeden devam ederken, savaşın etkileri tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor.

BM, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın gıda, enerji ve finans sistemleri üzerindeki etkisine dair yeni bir rapor yayınladı.

94 ülkede 1,6 milyar kişi, Ukrayna savaşının etkileri ile karşı kaşıya olduğu açıklanan rapora göre artan gıda ve petrol fiyatlarıyla başa çıkmakta güçlük çekildiği ifade edildi.

Dünya’da gıda ve petrol krizi!

Rapor, Ukrayna savaşı nedeniyle dünyanın şimdiye kadarki en ciddi gıda, enerji ve ekonomik krizin eşiğinde olduğuna vurgu yapıldı.

"Savaş eşi benzeri görülmemiş sosyal ve ekonomik kaos getiriyor"

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapora ilişkin BM Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Savaşın gıda güvenliği, enerji ve finans üzerindeki etkisi sistematik, şiddetli ve hızlanıyor. Savaş, eşi benzeri görülmemiş bir açlık ve yoksulluk, sosyal ve ekonomik kaos getiriyor." uyarısında bulundu.

47 milyon kişi daha gıda güvensizliğiyle karşı karşıya!

Hiçbir ülkenin bu savaşın etkilerinden kaçamayacağını belirten Guterres, savaş nedeniyle bu yıl 47 milyon kişinin daha gıda güvensizliğiyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Artan gıda ve petrol fiyatlarındaki kısır döngüyü kırmak, gıda ve enerji piyasalarına istikrar getirmek için Ukrayna tahılı ve Rus gübresinin küresel piyasalara yeniden kazandırılması gerektiğini söyleyen Guterres, Ukrayna tahılının güvenli ve engelsiz bir şekilde Karadeniz üzerinden ihracatının sağlanması çağrısı yaptı.