Yeni virüs geldi bile

Dünya 2 yıldan uzun bir süredir Koronavirüs pandemisi ile mücadele ederken şimdilerde yeni bir bulaşıcı hastalık gündmede. Maymunçiçeği isimli hastalık da Covid 19 virüsü gibi ölüme neden olabiliyor

22.05.2022 09:32:42 / Sağlık
Destek için 

Koronavirüs etkinliğini kaybetti, insanlık rahat bir nefes alacak derken yeni bir virüsün yayıldığı haberi moralleri bozdu.

Belçika'daki fetiş festivalinde ortaya çıkıp yayılan virüs Amerika'ya ulaştı

New York Sağlık Departmanınca yapılan açıklamada, eyalet sınırları içerisinde ilk defa bir kişide maymun çiçeği virüsüne rastlandığı kaydedildi

80 VAKA DOĞRULANDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), şimdiye kadar 80 maymun çiçeği vakasını doğrularken 50 vaka henüz araştırılıyor. Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

İNSANDAN İNSANA NADİREN GEÇİYOR

Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor. Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.