Yumurta fiyatındaki düşüş tüketicileri sevindirdi

Piyasada yaklaşık 45 liraya satılan 30’lu bir koli yumurtanın fiyatı 22 liraya kadar geriledi.

19.05.2022 14:09:44 / Ekonomi / Batman Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Havaların ısınmasıyla birlikte yumurta fiyatları da düştü. Son aylarda 45 liraya kadar yükselen 30’lu bir koli yumurtanın fiyatı 22 liraya kadar düştü.

Batman’da faaliyet gösteren yumurta satıcısı Sait Olçay, İLKHA muhabirine, yumurta fiyatındaki düşüşün uzun sürmeyeceğini söyledi.

Sait Olçay

Havaların ısınması ve stokların artmasından dolayı yumurta fiyatlarının gerilediğini belirten Olçay, 45 liradan satılan 30’lu büyük boy yumurta kolisinin fiyatı 32, küçük boy yumurtanın fiyatı da 22 liraya kadar indiğini aktardı.

“Yumurta fiyatı düşüşte”

Yumurta tüketiminin yaz ve kış aylarında farklılık arz ettiğini dile getiren Olçay, “Şu anda 30’lu büyük boy yumurtanın koli fiyatını 25 ila 32 lira arasında toptan vermekteyiz. Yumurta fiyatları şu anda düşüştedir. Kolisi 45 liradan satılan yumurtanın fiyatı şu anda 32 liraya düşmüş durumda.” dedi.

“Üreticinin stokunda yumurta birikmeye başladı”

Yumurtada yaşanan düşüşün ürütücüleri olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Olçay şöyle devam etti:

“Her sene olduğu gibi Ramazan aylarında yumurta tüketimi azalmasından dolayı fiyatlar düşüyor. Bir başka sebebi ise Ramazan Bayramı dolayısıyla ihracatın durması ve durgunlaşan piyasadan kaynaklı yumurtacıların stoklarında kalan yumurtalar ancak tüketilebildi. Böyle olunca üreticinin stokunda yumurta birikmeye başladı ve böylece mecburen yumurta fiyatlarında düşüş yaşandı.”

“Vatandaşlar yumurta almakta zorlanıyordu”

Oluşan talep ile birlikte ileriki günlerde yumurta fiyatlarının tekrar yükseleceği öngörüsünde bulunduklarını belirten Olçay, “Öngörümüz bugünden sonra yumurtaya talebin artmasıdır. Talep artarsa stoklardaki yumurta biter ve fiyatlar tekrar yükselişe geçecektir. Tabi ki vatandaş her zaman fiyatlarda düşüş olmasını ister. Yumurtanın kolisi 45 lirayken alım gücü yetmeyen vatandaş yumurta almakta zorlanıyordu. Şu anda alamayanlar biraz daha rahat bir şekilde yumurtasını alabiliyor.” ifadelerini kullandı.

“Yumurta fiyatlarındaki düşüş fazla sürmez”

Yumurta üreticilerinin bir yumurtanın maliyetinin 1 lira 25 kuruş olduğunu belirttiklerini kaydeden Olçay, şunları söyledi:

“Şu anda ise bir yumurtanın tanesi 70 kuruş ile 1 lira arasında satılmaktadır. İnşallah yumurta fiyatlarındaki düşüş fazla sürmez. Çünkü bu şekilde üretici zarar ettiğini belirtiyor. Bizde isteriz ki bir yumurtanın kolisi 10 TL olsun ama artan maliyetlerden dolayı yumurta fiyatları yüksek satılıyor. Yani maliyet yükselince yumurta fiyatları da yükselecektir. Bir ay içerisinde düşen yumurta fiyatları tekrar kendini toparlayacaktır. Maliyet düşürse üreticilerde yumurta fiyatlarını düşürecektir.”

Azat Tunç

“Yumurta fiyatlarının daha da düşmesini isteriz”

Yumurta fiyatlarının düşmesinin sevindirici olduğunu söyleyen vatandaş Azat Tunç, “Yumurta fiyatları şu anda iyi. Bazı yerlerde 35 lira, bazı yerlerde ise 22 lira civarında satılıyor. Vatandaş olarak yumurtada yaşanan fiyat düşüşüne seviniyoruz. Yumurta fiyatları daha önce 40-45 hatta 50 liraya kadar çıkmıştı. 45 liraya çıkan bir yumurtanın kolisi bir vatandaş olarak bize çok pahalı geliyordu. Alım gücümüz yetmediği için yumurta alamıyorduk. Şu anda 22 ila 35 lira arasında olması iyidir. Bir vatandaş olarak yumurta fiyatlarının daha da düşmesini isteriz.” dedi.

Abdurrahman Yamaç

“Bu düşüş vatandaş için yararlı oldu”

Yumurta fiyatlarının gerilmesine ilişkin duygularını dile getiren bir diğer vatandaş Abdurrahman Yamaç ise şunları söyledi:

“Önceden 30’lu yumurtanın kolisi 45 liraydı. Daha önce 25 lirayken biraz daha rahat alabiliyorken, şu an alım gücümüz bayağı düştüğü için 45 lirayken zorlanarak bir koli alabiliyorduk. Şu an büyük boy yumurtanın fiyatı 35 liraya düşmüş. Bu düşüş vatandaş için yararlı oldu. Çünkü halkın tüketimi azalmıştı. Allah’a şükürler olsun, fiyatlar biraz düştü ama biraz daha düşmesini istiyoruz.”(İLKHA)

Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar İlgili Galeriler