Venezuela'nın kapısına dayandılar!

Petrolde ABD akaryakıt piyasasının sıkılaştığı ve Çin'in salgın önlemlerini gevşetme beklentilerinin yoğunlaştığı ortamda fiyatlardaki yukarı yönlü ivme devam ediyor

18.05.2022 07:57:35 / Ekonomi
Destek için 

BD ham petrolü 113 doların üzerini görürken, Brent petrol de 112 dolara geldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün verilerine göre, ülkede geçen hafta benzin stokları 5 milyon varili aşan düşüş kaydetti.

Amerikalı ve Avrupalı petrol şirketlerinin Venezuela'daki faaliyetlerine yeniden başlayacağı belirtildi.

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABD'nin, Avrupalı ve ABD'li petrol şirketlerine Venezuela'daki operasyonlarını müzakere etmek ve yeniden başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı." ifadesini kullandı.

ABD'nin desteklediği Ulusal Meclis Başkanı Guaido, 23 Ocak 2019'da kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmesinin ardından başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini alarak, 30 Nisan 2019'da Maduro hükümetini devirmek üzere halkı sokağa çağırmıştı. Halkın mevcut yönetimiyle başarısız kılınan darbe girişimi sonucu Venezuela'da sular bir süreliğine durulsa da Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra yaşanan enerji krizi gözleri yeniden Venezuela'ya çevirdi. Ülkenin yeniden enerji şirketlerinin odak noktası haline gelmesi, kaynaklardan 'özgürce' istifade edebilmek için yeniden yönetim değişikliği mi planlanıyor sorusunu akıllara getirdi. 

Etiketler: