Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı iki yıl aradan sonra kitapseverlerle buluştu

​Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Merhum Şair Sezai Karakoç anısına düzenlenen, Malatya Kitap ve Kültür Fuarı’nın 9’uncusu kapılarını kitapseverlere açtı.

13.05.2022 21:55:12 / Kültür & Sanat / Malatya Haberleri
Destek için 

Fuarın onur konuğu Yazar-Felsefe ve Bilim Tarihçisi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu oldu. Mişmiş Park fuar alanında Yeni Fuar Merkezinde 13-22 Mayıs tarihleri arasında açık olacak olan fuar, 10.00 – 21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Törenin açılış konuşmasını yapan konuk Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu özetle şunları söyledi:

“Yunus Emre'de olduğu gibi Mehmet Akif'de olduğu gibi, Necip Fazıl'da olduğu gibi, Sezai Karakoç'da olduğu gibi; şairlerimiz sadece verdikleri eserler ile anılan birer şair olmanın yanı sıra milletin önünü açan bir düşünüre dönüştüler. Bildiğiniz gibi modernizm esas itibarıyla tevhid dinlerinin ilkelerinden hareket ederek varlığı büyüten ve evrendeki var olanları sair olma gücünden temizleme olarak özetlenebilir, yani evrende varlık alanında Allah’tan başka etkili olan hiçbir güç yoktur. Modernizm süreç içerisinde insanı anlamdan arındırmak ve insanı anlamsız bir makineye dönüştürmek olarak anlaşılmış ve özellikle 18. yüzyıldan itibaren insan öte dünya fikrini iptal ederek yeryüzünde yaşamaya çakılı kalmış ve dünyayı klasik geleneklerde özellikle İslam geleneğinde olduğu gibi sıfat olmaktan çıkartıp bir cisme dönüştürmüştür. Ne demektir bu Kur'an-ı Kerim'de bildiğiniz gibi dünya ve ahiret diğer sıfat olarak belirtilmiştir. Hiçbir zaman bizim geleneğimizde dünya ve ahiret isim halini almamıştır. İsim çünkü özel bir şeydir değişmez, sıfatı değiştirirsiniz kırmızı kalem dersiniz, yeşil kalem dersiniz kalemin sıfatları değişir ama kalemin kendisi değişmez.”

Malatya’da ilk olarak 1980 yıllardan sonra Kitap Fuarı adı altında etkinliklerin düzenlenmeye başladığını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Daha önce nikah salonunda kısa metrajlı lokal anlamda kitap fuarları yapıldı. Daha sonraki süreçlerde yine kırtasiyecilerin kitaplarını sergiledikleri ve kendi imkânlarıyla yine bölgeye hitap edecek ölçekte kitap fuarları gerçekleştirmeye gayret ettiler. 2012 yılında dönemin valisi Ulvi Saran beyefendi ve dönemin Belediye Başkanı Ahmet Çakır beyefendi daha ulusal nitelikte bir şekilde düzenlenmesi noktasında irade kararlılığını ortaya koydular ve bugün 9’ncusunu gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“Kitap bir rehberdir ve bu rehberlerin başı Kur'an-ı Kerim'dir”

Vali Aydın Baruş ise “Fuarın Malatya’mız için ve ülkemiz için güzel bir organizasyon olmasını diliyorum, emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. İslam'ın ilk emri ‘oku’ dur, okumak aynı zamanda düşünmektir. Okumanın ve tefekkürün en önemli kaynağı da kitaptır. Kitap merhum Cemil Meriç'in ifadesi ile esrara ve sonsuza açılan bir kapıdır. Okurken kendimizi bambaşka dünyaların eşiğinde buluruz. Önümüzde keşfedilecek daha nice kapılar açılır. Okumayan sorumluluk üstlenmeyi istemeyen kişidir.  Başkalarıyla düşüncelerini paylaşmak ise daha büyük bir sorumluluk düzeyidir. Kalbi düşüncelerinizi başkalarına açmak cesaret ister. Bu cesareti gösterenler ancak yazarlar ve şairlerdir. Yazarlar ve şairler insanın hakikati bulma çabası için ter döken insanlardır. Düşüncelerimizi ve hislerimizi başkaları ile paylaştığımız ölçüde samimi dostane ilişkiler geliştirebiliriz. Kitap bir rehberdir ve bu rehberlerin başı Kur'an-ı Kerim'dir. Bize hayatı öğretendir kitap, hayat yolunda bizlere yol gösterendir. Sevgili Peygamberimizin sünnetidir, hadisleridir kitap, insanlığın binlerce yıllık medeniyet birikimini bizlere anlatandır kitap, atalarımızın bizlere emaneti medeniyet mirasını öğrendiğimiz kaynaktır kitap. 9’ncu Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı, hem yeni kitaplarla tanışmak için bir vesile, hem bu kitapları yazan, ter döken ve bizlerle düşüncelerini paylaşan çok değerli yazarlarımızdan, şairlerimizle bir tanışma fırsatı olacaktır. Malatya'da yeni yazarların ve şairlerin ortaya çıkmasına da kapı aralayacak bir organizasyondur bu. Malatya'nın kültür ve fikir hayatına çok değerli bir katkıdır bu. Tüm kitapseverleri fuara bekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, fuar gezildi.

Öte yandan Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kitap Fuarına gitmek isteyen vatandaşlar için fuar süresince şehir merkezi Emekliler Parkı önünden 11.00 – 19.30 saatleri arasında her 30 dakikada bir ücretsiz otobüs seferi düzenleneceği bildirildi.

Törene Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kaymakamlar, Siyasi Parti il ve ilçe Başkanları, ilçe Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, Fuarın Onur Konuğu Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Askeri ve mülki erkân ile STK Temsilcileri, Vakıf- Dernek-Oda başkanları, muhtarlar, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda kitapsever katıldı. (İLKHA)