İlber Ortaylı’dan mülteci açıklaması: Türkiye'nin ihtiyacı var

Son günlerde bir takım ırkçı çevrelerin maksatlı bir şekilde gündeme getirdiği sığınmacılar ile ilgili konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye’nin mültecilere ihtiyaç olduğunu söyledi.

12.05.2022 10:33:47 / Güncel
Destek için 

Katıldığı bir televizyon programında gündemdeki konulara ilişkin yorumlarda bulunan İlber Ortaylı, Mülteci meselesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ortaylı, “Türkiye'nin mülteciye ihtiyacı var yaşlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“'HEPSİNİ ATALIM' DİYENLER VAR. NEYİ ATIYORSUN?”

Ortaylı’nın açıklamaları şu şekilde: “Başımızda bir mülteci sorunu var. 'Hepsini atalım' diyenler var. Neyi atıyorsun? Bunların içinde Uygur, Afgan var. Türkmen var, Arap var. Sen çıkıp diyorsun ki hepsini atalım. Burada Suriyelilerin kaçı nasıl gider? Ne bunları atalım ne bunların hepsini tutalım.

“TÜRKİYE'NİN MÜLTECİYE İHTİYACI VAR”

Nüfusun entegrasyonundan söz edemeyiz. Türkiye'nin mülteciye ihtiyacı var yaşlanıyoruz. Dua etmeliyiz ki bünyemiz bu yaşlılığı kaldırmaya müsait. Bize kan verecek, destek verecek unsurlar var. Nasıl İsrail'i Yahudilik besliyorsa bir yerde, nasıl ABD göç ülkesi vasfını koruyorsa -şüpheli ama- bizi de kültürel azınlıklarımız koruyacak, çok açık.

Ve biz bu asrın ortalarına kadar kendi demografimiz itibariyle genç ülke olacağı, sonradan da ihtiyarlaşmayacağız onların sayesinde. Bu önemli.

“KİM TOPLAYACAK SENİN MEYVELERİNİ”

Hele Afganları istemeyiz falan. Kim toplayacak senin meyvelerini, koyunlarına kuzularına danalarına kim bakacak, bir insan bir şeyi bilir de konuşur. Bir köylere gidip bakın, bakalım köylüler sizin gibi mi düşünüyor adamlar hakkında. Bu gibi şımarıklıkların veya bilmeden konuşmalara şiddetle karşıyım. Ve bunlarla politika yapılmaz.”