HÜDA PAR Mardin: İşgali bitirmenin yolu, iki devletli çözüm safsatası değildir

​Türkiye genelinde HÜDA PAR öncülüğünde düzenlenen kitlesel basın açıklamasında işgalci siyonist rejimin Filistinlilere ve Mescid-i Aksa'ya saldırıları telin edilirken, İslam ülkelerine önemli çağrılar yapıldı.

18.04.2022 00:09:55 / Güncel / Mardin Haberleri
Destek için  Haberin Videosunu İzle

Her sene Ramazan ayında kendi bayramlarını bahane ederek Filistin topraklarını işgal etme girişimlerini hızlandıran Siyonist işgal rejimi, bu yıl da saldırılarına devam ediyor. Bu saldırı ve işgale girişimine karşı Türkiye genelinde HÜDA PAR'ın düzenlediği kitlesel basın açıklamasına Mardin merkez ve ilçeleri de destek verdi.

Mardin'in merkez Artuklu ilçesi Şakir Nuhoğlu Camiinde, Kızıltepe ilçesinde Kenan Kösen Camiinde, Midyat ilçesinde Hacı Hasan Gündüz Camiinde, Nusaybin ilçesinde Zeynelabidin Camiinde, Mazıdağı ilçesinde Yeni Camiinde teravih namazı sonrasında kitlesel basın açıklaması düzenlendi. Öte yandan Derik Muhammed Fatih Safitürk Camii ve Dargeçit Mirade Kinnê meydanında da ikindi namazı sonrası basın açıklamaları düzenlendi.

Basın açıklamalarına halk yoğun ilgi gösterdi. Basın açıklamasında Filistin direnişine destek verilirken işgalci siyonist rejim telin edildi. Açıklamada İslam ülkelerinin liderlerine de çağrıda bulunularak işgalci rejimle ilişkilerin kesilmesi istendi.

Basın açıklamalarına birçok siyasi parti ve STK temsilcileri ile Kudüs sevdalısı vatandaşlar katıldı. İkindi namazı ve teravih namazı sonrası düzenlenen basın açıklamalarına HÜDA PAR il ve ilçe Başkanlarıyla bazı yerlerde Gençlik Kolları Başkanları okudu.

Siyonist işgal rejiminin her Ramazan ayında Filistin genelinde ve Mescid-i Aksa’ya yönelik vahşi saldırılarını artırdığına dikkat çeken HÜDA PAR Midyat ilçe Başkanı İsa Altunkaynak, bunun bir gelenek haline getirerek Müslümanların tepkisini ölçtüğünü ve bayrama buruk bir şekilde girilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Mübarek Ramazan ayının ortasına geldiğimiz bu günlerde siyonistlerin Mescid-i Aksa’nın kudsiyet ve mahremiyetini çiğneyerek sabah namazında Aksa’ya yönelik saldırıya geçtiklerini belirten HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik, "Gerçek ve plastik mermilerin yanında gaz bombaları ile Mescitte namaz kılan cemaat ve murabıtlara saldırmış, bu saldırılarda yüzlerce Müslüman yaralanırken yüzlercesi de kaçırılarak esir edilmiştir. Bu vahşi ve barbar saldırılar kabul edilemez. Bu saldırıları kınıyor ve lanetliyoruz. Aksa’nın izzeti için bedenlerini siper ederek şehadet şerbetini içen şehitlerimizin şehadetini tebrik ediyor, yaralılara acil şifalar, esir edilenlerin de bir an önce özgürlüğüne kavuşmalarını niyaz ediyoruz." dedi.

 

"Siyonist rejimle kurulacak her tür ilişki Kudüs davasını yalnız bırakacak ve zayıflatacaktır"

Siyonist işgal devam ettiği müddetçe bu saldırı ve acıların devam edeceğini sözlerine ekleyen HÜDA PAR Dargeçit İlçe Başkanı Abdurrahman Seyhan, "Bu saldırı ve işgali bitirmeni yolu iki devletli çözüm, işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme safsataları değildir. Bunun böyle olmadığına tarih şahittir. Siyonist rejimle kurulacak her tür ilişki Kudüs davasını yalnız bırakacak ve zayıflatacak, Aksa’ya yönelik saldırıları artıracak, işgal ve talanın genişlemesiyle sonuçlanacaktır. Bunu hiçbir Müslüman kabul etmemelidir." ifadelerini kullandı.

Bu işgal ve saldırıları bitirmenin tek yolunun Kudüs ve Filistin topraklarında siyonist işgalini tamamen kaldırmak olduğunu söyleyen Seyhan, bunun da Filistin halkının şerefli ve izzetli direnişine ses olmak, bütün imkânlar seferber edilerek destek olmak, her zaman ve zeminde yanlarında olmakla mümkün olabileceğini ifade etti.

"Bu işgal çetesi kınama, açıklama ve protestolardan değil, sadece güçten anlar"

Filistin halkının kendi vatanlarını, Kudüs’ün şeref ve izzetini savunmak için yapmış olduğu mücadelenin meşru ve kutsal olduğunun altını çizen HÜDA PAR Nusaybin İlçe Gençlik Kolları Başkanı Abdüsselam Şayık, "Bu mücadele asla bir terör eylemi değildir. Terörist, Filistin halkını katleden, topraklarını işgal eden Aksa’nın mahremiyetini ayaklar altına alan siyonist işgal rejimdir. Bu işgal ve katliam durdurulmalıdır. Tarih ve günümüz şahittir ki bu işgal çetesi kınama, açıklama ve protestolardan değil, sadece güçten anlar." şeklinde konuştu.

"Verilen vaatler ne olursa olsun, Kudüs davasına sırt çevirip siyonist rejimle ilişki kurulmamalıdır"

Kudüs ve Aksa'nın sadece saldırıya uğradığı zamanlarda gündemde olduğunu, hâlbuki her zaman gündemin birinci maddesi olması gerektiğini; işgalden kurtuluşu için kısa, orta ve uzun vadeli işleyen ve kendisini güncelleyen somut planların yapılması gerektiğini belirten HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Başkanı Abdullah Kavan, "İşgal rejimini zulüm ve işgalinde pervasızlaştıran Müslümanların birlik olamamalarıdır. İki milyarlık İslam Ümmet'inin gözü önünde bu katliamların yapılması kabul edilemez. İzzetli ve şerefli Müslümanlar, gençlerimiz, kadınlarımız, âlim ve yöneticilerimiz bu zilleti kabul etmemeli. Aksa’nın izzeti ve özgürlüğü için birleşmeli ve ayağa kalkmalıdır. Müslüman ülkelerin yöneticileri ve hassaten Türkiye, bu saldırıları sona erdirip tekrarlanmaması için somut adımlar atmalıdır. Verilen söz ve vaatler ne olursa olsun, Kudüs davasına sırt çevirip siyonist rejimle ilişki kurulmamalıdır. Filistin’de ‘normalleşme’ siyonist işgalin bitmesidir. Filistin’de ‘normalleşme’ işgalcilerin geldikleri yere geri dönmesidir. Dünyanın, siyonistleri devlet olarak tanımaktan vazgeçmesidir. Siyonistleri tanımanın ne Türkiye’ye ne Filistin halkına ne de ümmete bir faydası olmayacaktır. Aksine dünyevi ve uhrevi vebali büyüktür. Allah indinde kimse bunun hesabını veremez." dedi.

HÜDA PAR Mazıdağı Halkla ilişkiler Başkanı Ali Açılan ise şunları söyledi:

"HÜDA PAR olarak her daim Kudüs davasının yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bütün üyelerimizle Filistin’de yaşanan gelişmeleri yakından izliyor ve takip ediyoruz. Gelişmelere göre tavırlarımızı belirleyecek, bu işgal ve talana karşı hep birlikte karşı duracağız. Allah bizleri Özgür Kudüs için mücadele edenlerden eylesin.  En kısa zamanda Aksa’da hep birlikte namaz kılmayı nasip eylesin." (İLKHA)

Haberin Videosunu İzle
İlgili Videolar