Şanlıurfa'da doktorlar hastalara bakmadı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde doktora şiddet uygulandığını ileri süren doktorlar iş bıraktı.

12.04.2022 13:55:12 / Sağlık / Şanlıurfa Haberleri
Destek için 

Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (HEKİM-SEN), Siverek Devlet Hastanesinde bir hasta tarafından üyelerine şiddet uygulandığını gerekçe göstererek iş bırakma eylemine gitti.

HEKİM-SEN'den yapılan açıklamada, "Bugün saat 09.00 sıralarında muayeneye gelen F.İ.  isimli hastadan tahlil istenerek laboratuvara yollanmış, bir süre sonra polikliniğe tekrar gelen aynı hasta tahlil sonuçlarına bakılmasını istemiştir. Doktorumuz da tahlillerinin çıkmadığını sonuç ekranından takip etmesi gerektiğini söylüyor. Kısa bir süre sonra poliklinikte hasta varken tekrar içeri giren hasta 'Sonuçlarım çıktı bana bakacaksınız' demiştir. Doktor arkadaşımız kontrol ettiğinde tamamının çıkmadığını fark ediyor ve kendisine bir kısmının çıkmış olduğunu, laboratuvara sorması gerektiğini söylemiştir. Dışarı çıkan hasta sonuç ekranının fotoğrafını çekip yine hasta varken içeri giriyor  'Bak sonucum çıktı işte' diyor. Hekim arkadaşımız aynı şekilde bir kısmının daha çıkmadığını hasta varken de girmemesi gerektiğini söylemesi üzerine hasta 'Bakacaksın işte' deyip doktorun üstüne yürüyor, bir eliyle boğazını sıkıp diğer eliyle yumruk yapıp vurmaya yeltenmiş ancak hemen yakınındaki hasta yakınları araya girerek olaya müdahil olmuşlardır." denildi.

"Basın-Yayın ve yetkililer hekimleri değersizleştirdi"

Açıklamanın devamında Sağlık Bakanlığına sitemde bulunularak, "Bu olay da, basın-yayın ve yetkililerin zaman içinde hekimleri nasıl değersizleştirdiğinin bir örneğidir. Hekimlerin güvenliği sağlık kurumlarında sağlanamamaktadır. Sağlık Bakanlığımıza sunduğumuz hemen hemen tüm koruyucu önlemler alınmamıştır. Daha önce aldığımız 46 sayılı Yönetim Kurulu Kararına istinaden Siverek Devlet Hastanesinde 12 Nisan 2022 tarihinde iş bırakma eylemi ve basın açıklaması yapılacaktır. Bu kapsamda yataklı servis, diyaliz, acil servis, Hematoloji, Onkoloji, Nefroloji, Covid poliklinik hizmetleri hariç tüm poliklinik hizmetleri, elektif ameliyatlar ve kurul rapor hizmeti verilmeyecektir." ifadeleri kullanıldı.

"En çok hastaneye gelen yaşlı ve engelli hastalar mağdur oldu"

Poliklinik hizmeti için hastaneye gelen hastalar, alınan grev kararından dolayı mağdur olduklarını belirterek, başhekimliğe başvurdu.

Grev kararından haberleri olmadığını belirten hasta yakını İbrahim Y., "Eşim ve Gaziantep'ten gelen çocuğunu rahatsızlıklarından dolayı hastaneye getirdim.  Göz polikliniğine gittiğimizde doktorların grev kararı aldığını ve hastalara bakmayacağını öğrendim. Bende başhekimliğe giderek durumdan şikâyetçi oldum. En çok hastaneye gelen yaşlı ve engelli hastalar mağdur oldu." ifadelerini kullandı. (İLKHA)