Myanmar'da Ordu OHAL'i 6 ay daha uzattı

Myanmar'da 1 Şubat 2021'de yapılan darbenin ardından şu ana kadar 1500 sivil hayatını kaybetti, 400 binden fazla insan yerinden oldu. Ordu, yeni bir kararla OHAL'i 6 ay daha uzattı.

01.02.2022 11:30:14 / Dünya
Destek için 

BM'nin Myanmar yeni özel elçisi Noeleen Heyzer, bir yılını geride bırakan Myanmar'daki darbeye ilişkin konferans verdi.

Heyzer, ordunun iktidara ele geçirmesinde bu yana şiddet ve vahşetin yoğunlaştığını, ülkede bir direniş hareketini ateşlediğini söyledi.

Myanmar'daki durumunun giderek istikrarsız hale geldiğini söyleyen Heyzer, topçu saldırıları ve hava saldırıları da dahil olmak üzere askeri operasyonların sivil kayıplar konusundaki endişeyi arttırdığı ifade etti.

Darbe sürecinde 1.500 sivilin öldürüldüğünü ve ülke içinde yerinden edilmiş insan sayısının 400 binin üzerine çıktığını vurgulayan Heyzer, Myanmar nüfusunun neredeyse yarısının şu anda yoksulluk içinde yaşadığını ve 14,4 milyondan fazla insanın insani yardıma ve korumaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Öte yandan, darbenin başında bir yıl olacak şekilde karar verilen OHAL süresinin dolmasının ardından uzatma kararı alındı.

Devlet medyasına göre, ordu lideri Min Aung Hlaing, vaat edilen seçimleri kolaylaştırmak iddiasıyla OHAL'i 6 ay uzattı. Hlaing, vaat edilen seçimlere ilişkin herhangi bir tarih paylaşmadı. (İLKHA)