Toplu yemeklerde bir kişinin besmele çekmesiyle sünnet yerine getirilmiş olur mu?

Fetva Kurulu, "toplu yemeklerde tek kişinin besmele çekmesinin diğerlerinin yerine de geçeceğini ancak efdal olanın herkesin ayrı ayrı besmele çekmesi" olduğunu belirtti.

18.01.2022 14:55:09 / Güncel
Destek için 

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Toplu yemeklerde bir kişinin besmele çekmesiyle sünnet yerine getirilmiş olur mu?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Yemeğe başlarken besmele çekmek sünnettir. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurmuştur: Biriniz yemeğe başlayacağı zaman ‘bismillah’ desin eğer başta unutup yemek esnasında hatırlarsa ‘bismillahi fi evvelihi ve âhirihi’ desin (Tirmizî, Edâhî, 47, No: 1858). Yemekte besmelenin sesli çekilmesi, geriye kalanların hatırlaması bakımından önemli bir davranıştır. İmam Şafiî’ye nispet edilen bir görüşe göre; tıpkı selama icabet etme ve hapşırana rahmet duasında bulunmada olduğu gibi toplu yemeklerde de tek kişinin besmele çekmesi, diğerlerinin yerine geçer. Ancak efdal olan herkesin ayrı ayrı besmele çekmesidir. Yemeğe başlarken “bismillah” demekle sünnet yerine geleceği gibi “bismillahirrahmanirrahim” demek daha faziletlidir (Nevevî, el-Ezkâr s.264)." (İLKHA)