Van’da 2021 yılında gıda işletmenlerinde 12 bin752 denetim yapıldı

​Van tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri 2021 yılında gıda üretim, toplu tüketim ve satış yerlerine yönelik 12 bin 752 resmi kontrol ve denetim gerçekleştirdi. Bir önceki yıla göre denetim sayısında yüzde 14 artış sağlandı.

11.01.2022 16:45:11 / Güncel / Van Haberleri
Destek için 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak halkın güvenilir gıda erişimi için çiftlikten sofraya etkin bir gıda denetimini yerine getirmenin en önemli görevleri olduğunu belirtti.

Görentaş, “Bilindiği üzere, 5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımızın yetki ve sorumluluğundadır. Gıda satışı yapılan iş yerlerinin etkin bir şekilde denetlenmesi, asgari teknik ve sağlık şartları, gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin gıda mevzuatına uygunluğunun sağlanması, gıda güvenliğinin ve kalitesinin temini için büyük önem arz etmektedir." dedi.

İlde gıda güvenirliliğine yönelik denetimlerin Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ve yetkilendirilmiş 13 ilçe müdürlüklerinde çalışan kontrol görevlileri tarafından yürütüldüğünü hatırlatan Görentaş, “İl ve ilçelerimizdeki tüm gıda iş yerleri 2021 yılında tüketicilerin güvenilir gıdaya erişimlerinin sağlanması, halk sağlığının üstün yararı amacıyla, İl Müdürlüğümüz ve yetkilendirilmiş İlçe müdürlüklerinde çalışan kontrol görevlisi personellerimiz tarafından içinde bulunduğumuz Coronavirus (Covid-19) salgını sürecinde sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde dahi gıda denetim ve kontrol faaliyetleri titizlikle yapıldı.” ifadelerini kullandı.

İldeki gıda iş yerlerine 2021 yılı süresince gıda kontrol görevlileri tarafından 12 bin 752 resmi kontrol ve denetim yapılarak mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla 498 adet numune alındığını belirten Görentaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Yapılan resmi kontroller sonucunda 62 gıda işletmesine 1 milyon 86 bin 936 TL idari para cezası uygulanmış, kamunun sağlığına karşı suçlar kapsamında gerekli yasal süreç başlatılması için 1 gıda işletmesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Alo Gıda 174 ihbar ve şikâyet hattımıza yapılan 379 başvuru üzerine yapılan denetimlerde 34 işletmeye idari para cezası uygulanmış, 3 işletme faaliyetten men edilmiştir. Yapılan denetimlerde gıda mevzuat hükümlerinin yerine getirilmesi, gıda güvenilirliği ve halkın güvenilir gıdaya erişimin sağlanması amaçlanarak, gıda kontrol ve denetim hizmetleri büyük bir hassasiyetle sürdürülmeye devam edecektir." (İLKHA)Etiketler: