ABD, Suriye’de petrol sahalarına takviye gücü gönderdi

ABD ordusu, Suriye’de YPG/PKK’nin işgalindeki petrol sahalarında bulunan askeri üslerine Irak'tan takviye gücü gönderdi.

07.01.2022 16:51:28 / Dünya
Destek için 

İşgalci ABD ordusu, son günlerde bölgede faaliyet gösteren bazı grupların saldırılarına karşı Irak üzerinden Deyrizor ve Haseke'deki petrol sahalarına askeri takviye gönderdi.

Haseke'deki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Irak’ta konuşlu İşgalci ABD askerleri, dün, El Velit Sınır Kapısı üzerinden Haseke’nin Şeddadi Üssü'ne, oradan da bugün Ömer Petrol Sahası'na en az 30 tırdan oluşan askeri konvoy gönderdi.

Havadan iki helikopter ve karadan YPG/PKK’li grupların eşlik ettiği konvoyda, personel taşıyıcı Hummer tipi araçlar, kapalı kasalar, tank ve iş makinaları yer aldı.

Ülkenin doğusundaki Deyrizor ilinde 5 Ocak'ta bazı grupların varlık gösterdiği Mayadin bölgesinden, ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer Petrol Sahası'nın çevresine roket saldırısı düzenlenmişti.

Yaklaşık 10 roketle yapılan saldırı sonucunda petrol sahasında herhangi bir zayiat olmamış, İşgalci ABD güçleri de buna karşılık topçu atışlarıyla Mayadin'i hedef almıştı.