MEB'den mülakat açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tartışmalı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sözlü mülakatları hakkında bir açıklama yayınladı. Bakanlık, ‘herhangi bir adaya adaletsiz bir uygulamada bulunulmadığını’ savundu.

30.12.2021 07:30:11 / Eğitim
Destek için 

KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından birçok kişi puanının yüksek olmasına hatta derece yapmasına rağmen mülakat puanıyla elendiği sonuçlarını sosyal medya üzerinden paylaşarak tepki göstermişti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN MÜLAKAT AÇIKLAMASI!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen adaylarının sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarının 3-7 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacağını ve sonuçlarının 14 Ocak 2022 tarihinde belli olacağını bildirdi. MEB'den yapılan açıklama şu şekilde: Sözleşmeli öğretmen istihdamında ilgili mevzuatında belirtildiği üzere başvuran adaylar KPSS puan üstünlüğüne göre sıralanmakta ve Bakanlık tarafından gerçekleştirilen sözlü sınava; her alan için alım yapılacak kadro sayısının üç katı kadar aday çağrılmaktadır. Sözlü sınavda ise 60 ve üzerinde puan alan adaylar başarılı sayılmakta ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkı kazanmaktadır.

ADALETSİZLİK YOKMUŞ!

Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 11. maddesinde ise sözlü sınav konuları ve ağırlıkları belirtilmiştir. Adaylar eğitim bilimleri ve genel kültür, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle objektif olarak değerlendirilmektedir. Tüm sınav merkezlerinde adaylara yöneltilen sorular eş değer nitelikte olup merkezi olarak hazırlanmaktadır. Sözlü sınavlar mevzuat çerçevesinde objektif olarak yapılmakta herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulması söz konusu değildir.

"İTİRAZLAR TİTİZLİKLE İNCELENECEK"

Bu çerçevede 12-27 Kasım 2021 tarihleri arasında öğretmen atama sözlü sınavları gerçekleştirilmiş, sınav sonuçları 27 Aralık 2021 tarihinde ilan edilmiştir.

Öğretmen adaylarımızın sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazları atama takviminde belirtilmiş olup, itirazlar 03-07 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak ve 14 Ocak 2022 tarihinde sonuçlandırılacaktır. Sonuca ilişkin itirazlar titizlikle incelenecektir."

İlgili Haberler