571 KERE MAŞAALLAH

Rize'de eğitimini tamamlayan 571 hafıza önceki gün icazetleri verildi. Rize İl Müftülüğü tarafından 5'incisi düzenlenen "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında il geneli Diyanet İşleri Başkanlığının kurslarında eğitimini tamamlayan 571 hafız için icazet merasimi düzenlendi. ‘571 kere maşallah’ dedirten görüntü büyük beğeni topladı.

11.12.2021 07:39:24 / manşetler
Destek için 

DOĞRUHABER / Mehmet Tahir Özsoy

Rize Yenişehir Spor Salonu'nda düzenlenen "Hafızlık İcazet Merasimi" töreni, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Program mehter gösterisi, protokol konuşmaları, hafızların alana gelmesi ve hafızlar tarafından okunan Ayet-i kerimeler ile devam etti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, hafızlıkla ilmin bitmediğini, hafızlığın ilmin başlangıcı olduğunu belirterek, ilim öğrenmenin hayat boyunca devam etmesi gerektiğini ve asrı saadetten alınacak dersler olduğunu, bunun en önemlisinin Kur'an-ı anlamak ve yaşatmak olduğunu belirtti.

Hafızlık icazet merasiminde konuşan Rize Valisi Kemal Çeber ise "571 kardeşimin bu güzel gününde evlatlarımızla ve sizlerle beraber olmaktan son derece memnunuz. Allah sayılarınızı artırsın, Rabbim yüzünüzü güldürsün. Bugün burada edilen dualar boşa gitmeyecek. Gök kubbede dalga dalga yayılacak ve yıllar sonra da bu hizmeti verenler şükranla anılacaktır." dedi.

“HAYRAN OLDUĞUM KİMSELER HEP HAFIZLAR OLMUŞTUR"

"Herkesin hayatta hayranlık duyduğu, hayran olduğu bazı kimseler ve bazı olaylar vardır. Benim hayran olduğum kimseler hep hafızlar olmuştur." diyen Çeber, "Hafız, Allah'ımızın kitabı Kur'an-ı Kerim'imizi hıfz etmesi, benim hep hayranlıkla izlediğim ve takip ettiğim, hayranlık duyduğum kimse olmuştur. Dolayısıyla bugün hayran olduğum bu hafızların töreninde bulunmaktan duyduğum memnuniyeti, sevinci ifade etmek istiyorum. Hafızlarımızın hafızlığı mübarek olsun." ifadesini kullandı.

Hafızların en büyük unvana sahip olduğunu vurgulayan Çeber, şunları kaydetti: “571 hafız gerçekten Rize’miz için çok kıymetlidir. Belki size makam, mevki, unvan vermeyecek ama emin olun bilenler nezdinde sizler en büyük unvana sahipsiniz.  Sizler hafız gibi yaşadığınız zaman, öbür dünyada cennetin kapısını açacaksınız. Sizleri bu yolda yetiştiren anne ve babalarınız, size emeği geçen hocalar ve sizin üzerinde emeği olan herkes bu sevaptan nasiplenecektir. Ben de dua ediyorum ki, bu 571 kardeşimize zerreyi miskal katkımız varsa Rabbim bana da ondan istifade etmeyi nasip etsin. En azında 571 kardeşimizin hafızlık icazetini aldıkları gün ben de onlarla birlikteyim diyebilmenin gururunu bana yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyorum.”

Konuşmasına salondaki hafızları ve konukları tebrik ederek başlayan Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz, şöyle devam etti: "Bilhassa Diyanet Başkanımızı, Prof. Dr. Ali Erbaş hocamızın kadrosunu tebrik ediyorum. Türkiye'de çiçekleri yeniden açtırıyorlar. Cami avlularına kadar, Ana okullarıyla; Geleceğin Akşemsettin'lerini, Ulubatlı Hasan'larını, Sütçü İmamları'nı, Nene Hatun'larını yetiştirmeye azmettiler. Diyanet'i tebrik ediyorum. Ve bütün müesseseleri aynı milli çizgide, başta Milli Eğitim Bakanlığı olarak: pilli eğitimi bırakarak, milli eğitime bir an önce dönmesini bekliyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından icazet belgeleri hafızlara verildi. Hediye takdiminin ardından hatıra fotoğrafının çekilmesi ile program sona erdi. Programa Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, İl Müftüsü Naci Çakmakçı, din görevlileri ile vatandaşlar katıldı.

AMASYA'DA DA 500 HAFIZ İCAZET ALDI

Geçtiğimiz hafta da Amasya'da İl Müftülüğüne bağlı Kur'an Kurslarında hafızlığını tamamlayan 500 hafız, düzenlenen törenle icazet belgelerini almıştı.

Hafızların tekbirlerle salona girdiği programda konuşan Amasya Müftüsü Durmuş Ayvaz, “Nüfusuna göre Türkiye’de en fazla hafız yetiştiren il olmanın şerefini yaşıyoruz. Hafızlarımız içerisinde birer dünya ve Türkiye birincimiz, yüksek derece elde eden çok sayıda hafızlarımız var” ifadelerini kullanmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise, “Hafızlık müessesesi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ilk vahiy ile muhatap oluşuyla beraber başlayıp kıyamete kadar sürecek kadim bir geleneğimizdir” diye konuşmuştu.

Kur’anı Kerim okunan evde bereket ve rahmetin bulunduğuna değinen Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise “Hafız kardeşlerimiz rahmet ve bereketin hanelerimizde, şehirlerimizde, ülkemizde ve tüm İslam coğrafyasında eksik olmaması için inşallah ömürleri boyunca Kur’anı Kerim okuyacaklar, nice hafızların da yetişmesine vesile olacaklar” cümlelerine yer vermişti.

İlgili Haberler İlgili Köşe Yazıları