Asgari ücret pazarlığında kritik toplantı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısında, işçi ve işveren tarafının pazarlık sürecindeki ilk rakamlar açıklandı.

09.12.2021 10:01:04 / Ekonomi
Destek için 

Milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücret bugün de  belli olmadı. İşveren ve işçi sendikaları arasında anlaşma sağlanmazken taraflar asgari ücret tekliflerini açıkladı. bekleniyor.

3. Toplantı yapıldı


Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında resmi süreç devam ediyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını yaptı. İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, ikinci toplantısını 7 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde yapan Komisyon, üçüncü toplantısı Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) ev sahipliğinde yaptı.

Teklifler açıklandı!


Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığındaki toplantıda, Çalışma Genel Müdürlüğü ve TÜİK'ten gelecek veri ve raporlar görüşüldü.  Bu raporların ardından, işçi ve işveren tarafının pazarlık sürecindeki ilk rakamları açıkladı. Buna göre işveren 3 bin 100 lira teklif ederken Türk-İş'in teklifi ise 3 bin 900 lira oldu. 

"Uzlaşamadık"

Toplantı sonrası taraflar basın toplantısında görüşlerini dile getirdi. Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "İşveren kesimiyle uzlaşmazlıklarımızı gideremedik." dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, "Enflasyona karşı çalışanlarımızı koruyacağız." dedi.
Koç, ayrıca şunları kaydetti; Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı rakamlar bizim için geçerlidir. Üç konuda mutabakata vardık. Birincisi SGK işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilmesi. İkincisi ise, ilk günden bu yana dile getirdiğimiz birinci vergi diliminin bürüt asgari ücret seviyesine çekilmesi. Üçüncüsü ise, asgari ücret desteğinin yüzde 6 olarak uygulanması. Toplu sözleşme olmayan yerlerde ise yüzde 3 olarak uygulanması üzerinde mutabakat var.
Son toplantıya kadar müzakereler devam edecek. Umarım dengeli adil ve doğru bir asgari ücreti tespit ederiz. Yıl sonu enflasyonunu üç aşağı beş yukarı tahmin ediyoruz onun üzerinden görüşmelerimize devam edeceğiz.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?


Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.