İşgal rejiminden itiraf: Bakan evine casus yerleştirilmesini engelleyemedik

İşgal rejiminin İç İstihbarat Servisi Şin-Bet'in (Şabak) Başkanı Ronen Bar, istihbarat servisinin, İran istihbaratına çalışan kişinin işgal rejiminin sözde Savunma Bakanı Benny Gantz'ın evine yerleştirilmesini engelleyemediğini itiraf etti.

08.12.2021 11:28:04 / Dünya
Destek için 

Haber Merkezi-AA

İşgal rejiminin resmi yayın kurumu KAN'ın haberine göre, Bar, casusluk olayının ortaya çıkmasından sonra oluşturulan komisyon tarafından yürütülen soruşturmanın sonuçlarını açıkladı.

İtiraf etti!

İran istihbaratının başarılı bir şekilde Gantz’ın evine istihbarat elemanı yerleştirdiğini itiraf eden Bar, Şin Bet görevlisi iki müdürün siciline "dikkat" notu düşülmesi talimatı verdiğini aktardı. (Dikkat, uygunsuz davranış veya hatalı performans nedeniyle personelin siciline işlenen not.)

“İş akışında boşluklar tespit edildi”

Bar, soruşturma komisyonunun, Gantz'ın evinde hizmetli olarak çalışan Omri Goren Gorochovsky (37) için yapılan güvenlik inceleme sürecinde mesleki başarısızlıklar, bakan ve çevresini güvence altına almak için çalışan (izleme birimi ve Şin Bet'teki güvenlik biriminin yanı sıra Başbakanlık ve Savunma Bakanlığı tarafından korumadan sorumlu olanlar da dahil olmak üzere) tüm unsurların iş akışında boşluklar tespit edildiği sonucuna vardığını aktardı. Olaydan derhal ders çıkarma süreci kapsamında koruması sağlanan herkese kapsamlı bir inceleme yapıldığını, güvenliği sağlamakla yükümlülerin yakın çevrelerinde araştırma ve teşhis işlemlerinin sıkılaştırıldığını kaydeden Bar, istihbarat servisi tarafından korunan kişiliklerin çevresine istihbarat ve operasyonel koruma çemberleri eklenmesi talimatı verdiğini ifade etti.

Güvenliği arttıracaklar!

Bar, ayrıca, Şin Bet'in güvenliğini sağlamayı üstlendiği siyasi şahsiyetlerin çevresinde çalışan çeşitli meslekler için yapılan güvenlik tarama sürecini izlemek üzere koruma halkasına istihbarat unsurlarının eklenmesine karar verildiğini sözlerine ekledi.

Hacker grubuna bilgi aktarıyordu

İşgal basını ı 18 Kasım'da, Gantz'ın evinde hizmetli olarak çalışan Omri Goren Gorochovsky (37) isimli kişinin, İran ile ilişkili olduğu ifade edilen hacker grubu Black Shadow'a bilgi aktarma girişiminde bulunduğu gerekçesiyle tutuklandığını duyurmuştu.