Almanya'da artan vakalar nedeniyle sağlık sistemi zor günler geçiriyor

​Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Covid-19 salgını ile ilgili yeni önlemlerin ciddiye alınmasını istedi. Spahn, herkese "Temasları azaltın, aşı olun" çağrısında bulundu.

03.12.2021 17:45:13 / Güncel
Destek için 

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, "Aşılanmayanların insidansı, tüm yaş gruplarında aşılılardan önemli ölçüde daha yüksek. Bütün yetişkin Almanlar aşılanmış olsaydı bu durumda olmazdık. Gerçek bu" dedi.

Alman Bakan, vaka sayılarının yüksek seyretmesi durumunda yoğun bakım ünitelerinde aşırı yoğunluk olabileceği ve sağlık sisteminin sıkıntıya girebileceği uyarısında bulundu.

Spahn, "Önlemler yürürlüğe girdi ama bunun sonuçları ancak iki üç haftada belli olacak. Şu an hasta olanlar yoğun bakımlara önümüzdeki haftalarda kaldırılmaya başlayacak." diye konuştu.

Almanya, Polonya ve İsviçre'yi "yüksek risk bölgesi" ilan etti. Yüksek riskli bölgelerden Almanya'ya giriş yapmak isteyenlerin, aşı ya da hastalıktan iyileşmiş olduklarını ibraz etmeleri gerekecek. Bunları ibraz etmeyenler 10 günlük karantinaya girmek zorunda kalacak. (İLKHA)