Almanya'nın başı dertte! Avrupa'yı karıştıran Nazi meselesi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından çok kötü muamele gördüğünü ve hiçbir tazminat alamadığını açıkladı.

03.12.2021 13:47:46 / Dünya
Destek için 

Polonya hükümeti, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerin işlediği suçlar ve verdiği zararlar karşılığında tazminat alabilmek için özel bir araştırma enstitüsü kuracak. 

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Alman Basın Ajansı'na verdiği röportajda, 17 Kasım'da araştırma enstitüsünün kurulmasına ilişkin kararı imzaladığını ifade etti.

26 Kasım günü yapılan röportajda Başbakan Morawiecki, enstitünün adının Nazilere karşı direnişte yer alan Jan Karski'den alınacağını bildirdi. 

"Polonya çok kötü bir muamele gördü ve hiçbir tazminat almadı" diyen Başbakan, enstitüde Nazilerin ülkede işlediği suçlarla ve yarattıkları tahribatla ilgili halihazırda yapılan çalışmaların sistemli şekilde bir araya getirileceğini ve Almanya'ya karşı tazminat davasında kullanılacağını belirtti.

Morawiecki 2017 yılında kurulan özel komisyonun, Nazi işgalinin Polonya'da yarattığı hasara dair ilk bulgularını şubatta açıklayacağını da paylaştı.