Çayın faydası var mıdır? Zararı mı çoktur, faydası mı?

Sıklıkla tükettiğimiz siyah çayın faydası var mıdır? Zararı mı çoktur, faydası mı?

28.11.2021 12:51:56 / Sağlık
Destek için 

SİYAH ÇAYIN FAYDALARI NELEDİR?

- Yapılan araştırmalarda çayın içerdiği amino asit ve teanin gibi maddeler beynin sağlıklı çalışmasında etkilidir. Konsantrasyonu artıran çay kahve gibi uykusuzluk yapmaz.

- Yeterli miktarda kafein alan kemik ve kaslar gün boyu vücudun dinç olmasını sağlar. Bu yüzden uzmanlar sabahları bir bardak çay içilmesini tavsiye eder.

- Yeşil çay kadar siyah çayda zayıflamada etkilidir. Vücudun enerji seviyesini yükselten siyah çay aynı zamanda tokluk hissi verir. Bu sayede gün içerisinde sürekli yemek yeme isteği azalır.

- ABD'de yapılan bir araştırmada siyah çayın kötü kolesterolü azalttığı tespit edilmiştir. Bu sayede damar tıkanıklığı önlenir. Aynı zamanda kalp hastalıklarının da orataya çıkmasını engeller.

- İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde bağışıklığı temizler. Bilinenin aksine siyah çay kansızlık yapmaz. Ancak içeriğinde şeker olan çay hemoglobin oranını azaltır. Onun dışında saf siyah çay kan düzeyini dengeler.

- Siyah çayın aynı zamanda kanserli hücreleri öldürmede etkili olduğu söylenir. Yüzyıllardır cilde sürülerek cilt kanserini önleyen siyah çay tıbbı tedavide de doğal ilaç olarak kullanılmıştır.

ŞEKERSİZ ÇAYIN BU FAYDASI ŞAŞIRTIYOR!

Uzmanlar şekersiz çayın dişin yüzeyindeki bakterileri ve tükürük bezindeki enfeksiyonları azaltığını belirtiyor. İçeriğinde güçlü vitamin ve mineral barındıran siyah çay, şeker eklenmediğinde insan sağlığına birçok fayda sağlar. Özellikle Asya ülkelerinin vazgeçilmez içeçeği olan siyah çayın bu faydası çoğu kişi tarafından bilinmez. Ancak uzmanlar bir konuda uyarıda bulunuyor. Şekersiz ve çok koyu olmayan çay ağız diş sağlığı için faydalıdır.

HER GÜN ŞEKERSİZ ÇAY İÇERSENİZ...

- Şekersiz tüketilen çay vücudun su dengesini korur.

- Şekerli çay ağız ve diş sağlığına zarar verir. Dişlerin koruyucu plakları olan diş minesini sarartır. Ama şekersiz çay içerdiği florür ile diş minesini korur.

- Çayın içerisindeki antioksidan vücudu güçlendirir. Böylece şekersiz tüketilen çay kanser hücrelerinin korkulu rüyası olur.

-Yemek ardından içilen çay sindirimde hazmı kolaylaştırır. Vücudun zararlı bakterilerden hızlıca kurtulmasını sağlar.

- Şeker ilavesiz çayın içerisinde bulunan teobromin ve reofilin maddeleri böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına destek olur.

ZARARI VAR MIDIR?

Aşırı ve bilinçsiz tüketildiğinde her besin gibi çayında zararı vardır. Özellikle kandaki demir emilimini engeller. Bu da kanın azalmasına neden olur. Bunun yanı sıra aşırı tüketildğinde kan basıncını azaltır. Çay tüketen kişiler çoğunlukla su ihtiyacını böye karşılar. Ancak çay vücudun su ihtiyacını karşılamaz. Bazı hastalarda çay dolayısıyla böbrek hastalıkları görülür.

Uzmanlar çocuk ya da hamilelerin çayı limonlu tüketmesini tavsiye eder. Limon çay içindeki yüksek kafeini azaltır.